Volta a Catalunya: Bouhanni vinner etapp 1 i Calella

Volta a Catalunya: Bouhanni vinner etapp 1 i Calella
Anonim
Bild 1 av 78

Nacer Bouhanni vinner etapp 1 på Volta a Catalunya Bild 2 av 78

Kevin Reza (FDJ) går att skriva på bild 3 av 78

Borut Božič (Cofidis) Bild 4 av 78

Gianni Meersman (Etixx-Quick Step) Bild 5 av 78

Richie Porte (BMC) Bild 6 av 78

Chris Froome (Team Sky) Bild 7 av 78

Fabio Aru (Astana) Bild 8 av 78

Domenico Pozzovivo (AG2R-La Mondial) Bild 9 av 78

Esteban Chaves (Orica-GreenEdge) Bild 10 av 78

Davide Cimolai (Lampre-Merida) Bild 11 av 78

Louis Meintjes (Lampre-Merida) Bild 12 av 78

Robert Gesink (LottoNL-Jumbo) chattar i början Bild 13 av 78

Lampre-Meridas Louis Meintjes leder laget från scenen Bild 14 av 78

Enrico Gasparotto (Wanty - Groupe Gobert) Bild 15 av 78

Davide Rebellin (CCC Sprandi Polkowice) Bild 16 av 78

Kiel Reijnen (Trek-Segafredo) Bild 17 av 78

Tom Dumoulin (Giant-Alpecin) Bild 18 av 78

Ryder Hesjedal vid skylt på bild 19 av 78

David de la cruz Bild 20 av 78

Tejay van Garderen i början. Bild 21 av 78

Rohan Dennis tar tag i sin cykel. Bild 22 av 78

Philippe Gilbert i början. Bild 23 av 78

Richie Porte gör sig redo för etappstart. Bild 24 av 78

BMC Racings Samuel Sanchez Bild 25 av 78

Pelotonen i handlingar under etapp 1. Bild 26 av 78

Pelotonen i aktion under etapp 1. Bild 27 av 78

Pelotonen i aktion under steg 1. Bild 28 av 78

Pelotonen i aktion under etapp 1. Bild 29 av 78

Pelotonen i aktion under steg 1. Bild 30 av 78

Team Sky's Chris Froome och Geraint Thomas Bild 31 av 78

Katushas Joaquin Rodriguez och Ilnur Zakarin Bild 32 av 78

Domenico Pozzovivo Bild 33 av 78

Nairo Quintana Bild 34 av 78

Dan Martin Bild 35 av 78

David de la Cruz Bild 36 av 78

David de la cruz Bild 37 av 78

Dan Martin Bild 38 av 78

Ilnur Zakarin Bild 39 av 78

Joaquin Rodriguez hälsar Team Sky-åkarna Bild 40 av 78

Joaquin Rodriguez hälsar Team Sky-åkarna Bild 41 av 78

Hubert Dupont Bild 42 av 78

Nacer Bouhanni vinner öppningssteget vid Volta a CatalunyaImage 43 av 78 2016

Nairo Quintana väntar på att starta den första etappen på CatalunyaImage 44 of 78

Team Sky's Chris Froome före etapp 1 startar vid Volta a CatalunyaImage 45 av 78

Team Sky's Chris Froome före etapp 1 startar vid Volta a CatalunyaImage 46 av 78

Tnkoffs Alberto Contador Bild 47 av 78

Alberto Contador interagerar med fansen innan etapp 1 startar på Volta a Catalunya Bild 48 av 78

Pelotonen i aktion under etapp 1 på Volta a Catalunya Bild 49 av 78

Pelotonen i aktion under etapp 1 på Volta a Catalunya Bild 50 av 78

Pelotonen i aktion under etapp 1 vid Volta a Catalunya Bild 51 av 78

Pelotonen i aktion under etapp 1 vid Volta a CatalunyaImage 52 of 78

Pelotonen i aktion under etapp 1 vid Volta a CatalunyaImage 53 of 78

Pelotonen i aktion under etapp 1 på Volta a CatalunyaImage 54 of 78

Pelotonen i aktion under etapp 1 vid Volta a CatalunyaImage 55 av 78

Pelotonen i aktion under etapp 1 på Volta a Catalunya Bild 56 av 78

Sprinterna tappar vid mål vid Volta en Catalunya Bild 57 av 78

Nacer Bouhanni på podium 1 på Volta a Catalunya Bild 58 av 78

Nacer Bouhanni på podium 1 på Volta a Catalunya Bild 59 av 78

Nacer Bouhanni på scen 1-podiet vid Volta a Catalunya Bild 60 av 78

Ryttarna tävlar i första etappen av Volta a Catalunya i Calella Bild 61 av 78

Ryttarna tävlar i första etappen av Volta a Catalunya i CalellaImage 62 of 78

Nacer Bouhanni vinner etapp 1 på Volta a CatalunyaImage 63 av 78

Nacer Bouhanni vinner etapp 1 på Volta a CatalunyaImage 64 av 78

Cameron Meyer på podiet 1 på podiet vid Volta a Catalunya. Bild 65 av 78

Nacer Bouhanni på podium 1 på Volta a Catalunya. Bild 66 av 78

Nacer Bouhanni på scenen 1 på podiet vid Volta a Catalunya. Bild 67 av 78

Nacer Bouhanni på podium 1 på Volta a Catalunya. Bild 68 av 78

Petr Vakoc passerar linjen under scenen på Catalunya Bild 69 av 78

Philippe Gilbert passerar linjen under scenen på Catalunya Bild 70 av 78

Carlos Barbero på podium 1 på Volta a Catalunya Bild 71 av 78

Carlos Barbero på scen 1-podiet vid Volta a Catalunya Bild 72 av 78

Eduard Prades på Volta a Catalunya scen 1-podiet Bild 73 av 78

Eduard Prades på Volta a Catalunya scen 1-podiet Bild 74 av 78

Cameron Meyer i rött på scenen 1 på podiet vid Volta a Catalunya. Bild 75 av 78

Cameron Meyer i rött på scenen 1 på podiet vid Volta a Catalunya. Bild 76 av 78

Enrico Gasparotto (Wanty - Groupe Gobert) och Aleksei Tsatevich (Team Katusha) Bild 77 av 78

Nacer Bouhanni vinner öppningssteget på Volta a CatalunyaImage 78 av 78 2016

Nacer Bouhanni vinner öppningssteget på Volta a Catalunya 2016

Knappt 48 timmar efter att han hamrade på styret i förståelig frustration vid Milan-San Remo, har Nacer Bouhanni (Cofidis) hoppats tillbaka för att hävda öppningssteget för Volta en Catalunya i en övertygande gängsprint.

relaterade artiklar

Barguil startar första loppet sedan kollision med fordonet

Volta a Catalunya scen 1 höjdpunkter - Video

Bouhanni: Jag har knappt sovit de senaste två dagarna på grund av Milan-San Remo

Contador tillbaka i striden i Catalunya efter Paris-Nice nederlag

Bouhanni var uppenbarligen så upprörd av sin nästan miss i San Remo att han bestämde sig för att inte delta i Volta a Catalunya och gav instruktioner om att hans cyklar skulle skickas hem. Men han förlitade sig snart - och på måndag visade sig resultatet av loppet mycket annorlunda.

”Jag såg mig själv förlora Milan-San Remo på 200 meter från linjen, min dröm var trasig. Det var en mardröm. Jag har vunnit idag men jag har fortfarande den dåliga känslan av vad som hände i San Remo, ”sade Bouhanni efteråt.

Bouhanni visade verkligen att han var i fantastisk form på Catalunyas något uppförande avslutning rakt i Calella, lätt överträffande Ben Swift (Team Sky), än en gång sekund efter sin löpare upp plats i Italien två dagar innan.

Orica-GreenEdge hade kraftigt stigit på de sista 500 meter, och den australiensiska truppen Daryl Impey fortsatte till tredje plats. Men även när Swift gick förbi den tidigare Tour de France-ledaren, hade Bouhanni skjutit förbi briten och var mer än en cykellängd klar vid mål. Bortsett från etappevinsten, tack vare sin tredje seger 2016-säsongen, har fransmannen den övergripande ledartröjan av Volta en Catalunya att starta.

För Bouhanni, men en snabb återgång till vinnande form kommer att gå något för att sätta den enorma besvikelsen från Milan-San Remo bakom honom, där utan tvekan bara den mekaniska händelsen i de senaste 200 meter av den italienska Classic - en tappad kedja - stod mellan fransmannen och en första Monument-seger.

Inte heller hade Bouhanni eller de andra sprinterna det lätt på den kuperade kursen i öppningsstadiet för Volta a Catalunya, som såg dagens huvudbrott gå tidigt, som Lluis Mas, (Caja Rural), Boris Dron (Wanty) och Cameron Meyer (Dimensions Data) undkom och byggde en fördel på över sex minuter på en punkt.

Emellertid kombinerade Movistar och Cofidis styrkor på första etappen Coll Formic i mitten av etappen, där vått väder kort inledde innan loppet började böjas tillbaka mot den katalanska kusten och sunnare väder i start / målstaden Calella. Även om Meyer, som tog ledningen i kungen av bergen, och Dron lyckades hålla sig precis före pelotonen över toppmötet i Coll Formic, på den långa, vridna, regnindränkta nedstigningen, hade gänget den australiska och belgiska bekvämt inom deras sevärdheter.

Den mycket kortare, men tuffare, andra kategorin uppåt till Alt de Monseny som följde omedelbart efteråt såg gänget delas upp i två huvudbitar, och när den långiga figuren av Belgiens Louis Vervaecke (Lotto-Soudal) drog sig klar och en sex -man break gav jag, det såg ut som om loppet kanske bara krossade helt.

Men hårt arbete av Team Sky, som leddes av världsmästaren Vasil Kiryenka, såg den främre änden av loppet reglera sig tillsammans och även om Nicolas Roche följde upp sitt lags ansträngning med en gutsy i sista minuten för en solovinst på Calella gator, Cofidis återvände till striden återigen, och Bouhanni fick snabbt överhanden när de efterbehandlade gantrierna vred sig.

Bland de långa listorna med favoriter och utomstående för totala Volta a Catalunya, kom de flesta genom den första etappen oskadade, även om Ryder Hesjedal (Trek-Segafredo) och Tom Dumoulin (Giant-Alpecin), fortfarande återhämtade sig från sjukdom som slog ut honom av deltagande i Milan-San Remo förra veckan, slutade bakom huvudgruppen och förlorade sex minuter.

Tisdagens etapp 2 skulle mycket väl kunna gynna Bouhanni igen, med rullande terräng inklusive en första kategori klättring halvvägs som kulminerade med en plan finish på Olot. Efter det är det in i bergen.

Prenumerera på Cyclingnews videokanal.

Fullständiga resultat

#Ryttarens namn (land) TeamResultat
1Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis, lösningar04:28:51
2Ben Swift (GBr) Team Sky
3Daryl Impey (RSA) Orica-GreenEdge
4Enrico Gasparotto (Ita) Wanty - Groupe Gobert
5Aleksei Tcatevich (Rus) Team Katusha
6Carlos Barbero Cuesta (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
7Jordi Simon Casulleras (Spa) Verva ActiveJet Pro Cycling Team
8Kévin Reza (Fra) FDJ
9Eduard Prades Reverte (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
10Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin
11Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo
12Jarlinson Pantano Gomez (Col) IAM Cycling
13Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin
14Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team
15Nick Van Der Lijke (Ned) Roompot - Oranje Peloton
16Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Team
17Daniel Martin (Irl) Etixx - Snabbsteg
18Davide Rebellin (Ita) CCC Sprandi Polkowice
19Lawrence Warbasse (USA) IAM Cycling
20Petr Vakoc (Cze) Etixx - snabbsteg
21Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
22Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin
23Alex Howes (USA) Cannondale Pro Cycling
24Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team
25Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team
26Kanstantsin Siutsou (Blr) Dimensionsdata
27Maurits Lammertink (Ned) Roompot - Oranje Peloton
28Mathias Frank (Swi) IAM Cycling
29Geraint Thomas (GBr) Team Sky
30Martijn Keizer (Ned) Team LottoNl-Jumbo
31Felix Grossschartner (Aut) CCC Sprandi Polkowice
32Laurens De Plus (Bel) Etixx - snabbsteg
33Christopher Froome (GBr) Team Sky
34Gaetan Bille (Bel) Wanty - Groupe Gobert
35Wouter Poels (Ned) Team Sky
36David De La Cruz Melgarejo (Spa) Etixx - Quick-Step
37Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team
38Robert Gesink (Ned) Team LottoNl-Jumbo
39Stef Clement (Ned) IAM Cycling
40Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team
41Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Trek-Segafredo
42Simon Gerrans (Aus) Orica-GreenEdge
43Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale
44Alberto Contador Velasco (Spa) Tinkoff Team
45Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - snabbsteg
46Hugh Carthy (GBr) Caja Rural-Seguros RGA
47Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha
48Javier Moreno Bazan (Spa) Movistar Team
49Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team
50Matteo Bono (Ita) Lampre - Merida
51Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
52Rigoberto Uran Uran (Col) Cannondale Pro Cycling
53Davide Formolo (Ita) Cannondale Pro Cycling
54Merhawi Kudus Ghebremedhin (Eri) Dimension Data
55Marinus Cornelis Minnaard (Ned) Wanty - Groupe Gobert
56Rafael Valls Ferri (Spa) Lotto Soudal
57Richie Porte (Aus) BMC Racing Team
58Andre Fernando S. Martins Cardoso (Por) Cannondale Pro Cycling
59Pawel Poljanski (Pol) Tinkoff Team
60Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling
61Bart De Clercq (Bel) Lotto Soudal
62Laurens Ten Dam (Ned) Team Giant-Alpecin
63Mikel Nieve Ituralde (Spa) Team Sky
64Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team
65Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Team Katusha
66Louis Meintjes (RSA) Lampre - Merida
67Julian David Arredondo Moreno (Col) Trek-Segafredo
68Dayer Uberney Quintana Rojas (Col) Movistar Team
69Víctor De La Parte (Spa) CCC Sprandi Polkowice
70Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha
71Kristijan Durasek (Cro) Lampre - Merida
72Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky
73Michael Woods (Can) Cannondale Pro Cycling
74Igor Anton Hernandez (Spa) Dimension Data
75Lukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice
76Primož Roglic (Slo) Team LottoNl-Jumbo
77Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale
78Thomas Degand (Bel) Wanty - Groupe Gobert
79Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team
80Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team
81Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
82Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal
83Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, lösningar
84Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo
85Antonio Molina (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
86Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis, lösningar
87Rudy Molard (Fra) Cofidis, lösningar
88Nathan Brown (USA) Cannondale Pro Cycling
89Jhoan Esteban Chaves Rubio (Col) Orica-GreenEdge
90Ruben Plaza Molina (Spa) Orica-GreenEdge
91Tomasz Marczynski (Pol) Lotto Soudal
92Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale
93Nicolas Roche (Irl) Team Sky
94Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNl-Jumbo
95Romain Hardy (Fra) Cofidis, lösningar
96Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) BMC Racing Team
97Oliver Zaugg (Swi) IAM Cycling
98Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
99Sergio Pardilla Bellon (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
100Tsgabu Gebremaryam Grmay (Eth) Lampre - Merida
101Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
102Ian Boswell (USA) Team Sky
103Björn Thurau (Ger) Wanty - Groupe Gobert
104Yury Trofimov (Rus) Tinkoff Team
105Rein Taaramae (Est) Team Katusha
106Jack Haig (Aus) Orica-GreenEdge
107Pieter Weening (Ned) Roompot - Oranje Peloton
108Carlos Verona Quintanilla (Spa) Etixx - snabbsteg
109Joseph Lloyd Dombrowski (USA) Cannondale Pro Cycling
110Christian Meier (Can) Orica-GreenEdge
111Arnaud Courteille (Fra) FDJ
112Imanol Erviti (Spa) Movistar Team
113José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team
114Alberto Losada Alguacil (Spa) Team Katusha
115Karel Hnik (Cze) Verva ActiveJet Pro Cycling Team
116Pierre-Henri Lecuisinier (Fra) FDJ
117Johnny Hoogerland (Ned) Roompot - Oranje Peloton
118Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team
119Vinnare Anacona Gomez (Col) Movistar Team
120Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNl-Jumbo
121Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale
122Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
123Jesper Hansen (Den) Tinkoff Team
124Maxime Bouet (Fra) Etixx - snabbsteg
125David Arroyo Duran (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
126Nicolas Edet (Fra) Cofidis, lösningar
127Marc Soler (Spa) Movistar Team
128Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal
129Cameron Meyer (Aus) Dimension Data
130Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team00:06:12
131Damien Howson (Aus) Orica-GreenEdge
132Alexey Vermeulen (USA) Team LottoNl-Jumbo00:06:43
133Jonas Vangenechten (Bel) IAM Cycling
134Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data
135Marcin Mrozek (Pol) CCC Sprandi Polkowice
136Amets Txurruka (Spa) Orica-GreenEdge
137Borut Bozic (Slo) Cofidis, lösningar
138Matvey Mamykin (Rus) Team Katusha
139Koen Bouwman (Ned) Team LottoNl-Jumbo
140Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal
141Gianni Meersman (Bel) Etixx - Snabbsteg
142Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin
143Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling
144Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis, lösningar
145Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha
146Reinier Honig (Ned) Roompot - Oranje Peloton
147Huub Duyn (Ned) Roompot - Oranje Peloton
148Benjamin King (USA) Cannondale Pro Cycling
149Antwan Tolhoek (Ned) Roompot - Oranje Peloton
150Sylwester Szmyd (Pol) CCC Sprandi Polkowice
151Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff Team
152Miguel Angel Lopez Moreno (Col) Astana Pro Team
153Jan Polanc (Slo) Lampre - Merida
154Eugenio Alafaci (Ita) Trek-Segafredo
155Ilia Koshevoy (Blr) Lampre - Merida
156Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida
157Matej Mohoric (Slo) Lampre - Merida
158Jesus Hernandez Blazquez (Spa) Tinkoff Team
159Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo
160Sander Armee (Bel) Lotto Soudal
161Frederik Veuchelen (Bel) Wanty - Groupe Gobert
162Jérôme Baugnies (Bel) Wanty - Groupe Gobert
163Ryder Hesjedal (Can) Trek-Segafredo
164Riccardo Zoidl (Aut) Trek-Segafredo
165Adam Stachowiak (Pol) Verva ActiveJet Pro Cycling Team
166Kamil Gradek (Pol) Verva ActiveJet Pro Cycling Team
167Sindre Skjoestad Lunke (Nor) Team Giant-Alpecin
168Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff Team
169Luis Mas Bonet (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
170Pawel Cieslik (Pol) Verva ActiveJet Pro Cycling Team
171Boris Dron (Bel) Wanty - Groupe Gobert
172Pawel Franczak (Pol) Verva ActiveJet Pro Cycling Team
173Jiri Polnicky (Cze) Verva ActiveJet Pro Cycling Team
174Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale
175Jan Hirt (Cze) CCC Sprandi Polkowice
176Cédric Pineau (Fra) FDJ
177Mateusz Taciak (Pol) CCC Sprandi Polkowice
178Jérémy Maison (Fra) FDJ
179Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin
180Jonas Koch (Ger) Verva ActiveJet Pro Cycling Team00:13:53
181Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data
182Etienne Van Empel (Ned) Roompot - Oranje Peloton
183Adrien Niyonshuti (Rwa) Dimension Data
184Lorenzo Manzin (Fra) FDJ00:15:37
185Javier Francisco Aramendia Lorente (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
186Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ
187Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin
188Omar Fraile Matarranz (Spa) Dimension Data00:22:10
189Sébastien Chavanel (Fra) FDJ
DNFWilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo
DNFKris Boeckmans (Bel) Lotto Soudal
Allmän klassificering efter etapp 1
#Ryttarens namn (land) TeamResultat
1Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis, lösningar04:28:41
2Ben Swift (GBr) Team Sky00:00:04
3Daryl Impey (RSA) Orica-GreenEdge00:00:06
4Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal00:00:07
5Javier Moreno Bazan (Spa) Movistar Team00:00:08
6Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team00:00:09
7Cameron Meyer (Aus) Dimension Data
8Enrico Gasparotto (Ita) Wanty - Groupe Gobert00:00:10
9Aleksei Tcatevich (Rus) Team Katusha
10Carlos Barbero Cuesta (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
11Jordi Simon Casulleras (Spa) Verva ActiveJet Pro Cycling Team
12Kévin Reza (Fra) FDJ
13Eduard Prades Reverte (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
14Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin
15Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo
16Jarlinson Pantano Gomez (Col) IAM Cycling
17Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin
18Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team
19Nick Van Der Lijke (Ned) Roompot - Oranje Peloton
20Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Team
21Daniel Martin (Irl) Etixx - Snabbsteg
22Davide Rebellin (Ita) CCC Sprandi Polkowice
23Lawrence Warbasse (USA) IAM Cycling
24Petr Vakoc (Cze) Etixx - snabbsteg
25Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
26Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin
27Alex Howes (USA) Cannondale Pro Cycling
28Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team
29Kanstantsin Siutsou (Blr) Dimensionsdata
30Maurits Lammertink (Ned) Roompot - Oranje Peloton
31Mathias Frank (Swi) IAM Cycling
32Geraint Thomas (GBr) Team Sky
33Martijn Keizer (Ned) Team LottoNl-Jumbo
34Felix Grossschartner (Aut) CCC Sprandi Polkowice
35Laurens De Plus (Bel) Etixx - snabbsteg
36Christopher Froome (GBr) Team Sky
37Gaetan Bille (Bel) Wanty - Groupe Gobert
38Wouter Poels (Ned) Team Sky
39David De La Cruz Melgarejo (Spa) Etixx - Quick-Step
40Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team
41Robert Gesink (Ned) Team LottoNl-Jumbo
42Stef Clement (Ned) IAM Cycling
43Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team
44Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Trek-Segafredo
45Simon Gerrans (Aus) Orica-GreenEdge
46Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale
47Alberto Contador Velasco (Spa) Tinkoff Team
48Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - snabbsteg
49Hugh Carthy (GBr) Caja Rural-Seguros RGA
50Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha
51Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team
52Matteo Bono (Ita) Lampre - Merida
53Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
54Rigoberto Uran Uran (Col) Cannondale Pro Cycling
55Davide Formolo (Ita) Cannondale Pro Cycling
56Merhawi Kudus Ghebremedhin (Eri) Dimension Data
57Marinus Cornelis Minnaard (Ned) Wanty - Groupe Gobert
58Rafael Valls Ferri (Spa) Lotto Soudal
59Richie Porte (Aus) BMC Racing Team
60Andre Fernando S. Martins Cardoso (Por) Cannondale Pro Cycling
61Pawel Poljanski (Pol) Tinkoff Team
62Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling
63Bart De Clercq (Bel) Lotto Soudal
64Laurens Ten Dam (Ned) Team Giant-Alpecin
65Mikel Nieve Ituralde (Spa) Team Sky
66Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team
67Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Team Katusha
68Louis Meintjes (RSA) Lampre - Merida
69Julian David Arredondo Moreno (Col) Trek-Segafredo
70Dayer Uberney Quintana Rojas (Col) Movistar Team
71Víctor De La Parte (Spa) CCC Sprandi Polkowice
72Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha
73Kristijan Durasek (Cro) Lampre - Merida
74Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky
75Michael Woods (Can) Cannondale Pro Cycling
76Igor Anton Hernandez (Spa) Dimension Data
77Lukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice
78Primož Roglic (Slo) Team LottoNl-Jumbo
79Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale
80Thomas Degand (Bel) Wanty - Groupe Gobert
81Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team
82Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team
83Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
84Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal
85Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, lösningar
86Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo
87Antonio Molina (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
88Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis, lösningar
89Rudy Molard (Fra) Cofidis, lösningar
90Nathan Brown (USA) Cannondale Pro Cycling
91Jhoan Esteban Chaves Rubio (Col) Orica-GreenEdge
92Ruben Plaza Molina (Spa) Orica-GreenEdge
93Tomasz Marczynski (Pol) Lotto Soudal
94Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale
95Nicolas Roche (Irl) Team Sky
96Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNl-Jumbo
97Romain Hardy (Fra) Cofidis, lösningar
98Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) BMC Racing Team
99Oliver Zaugg (Swi) IAM Cycling
100Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
101Sergio Pardilla Bellon (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
102Tsgabu Gebremaryam Grmay (Eth) Lampre - Merida
103Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
104Ian Boswell (USA) Team Sky
105Björn Thurau (Ger) Wanty - Groupe Gobert
106Yury Trofimov (Rus) Tinkoff Team
107Rein Taaramae (Est) Team Katusha
108Jack Haig (Aus) Orica-GreenEdge
109Pieter Weening (Ned) Roompot - Oranje Peloton
110Carlos Verona Quintanilla (Spa) Etixx - snabbsteg
111Joseph Lloyd Dombrowski (USA) Cannondale Pro Cycling
112Christian Meier (Can) Orica-GreenEdge
113Arnaud Courteille (Fra) FDJ
114Imanol Erviti (Spa) Movistar Team
115José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team
116Alberto Losada Alguacil (Spa) Team Katusha
117Karel Hnik (Cze) Verva ActiveJet Pro Cycling Team
118Pierre-Henri Lecuisinier (Fra) FDJ
119Johnny Hoogerland (Ned) Roompot - Oranje Peloton
120Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team
121Vinnare Anacona Gomez (Col) Movistar Team
122Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNl-Jumbo
123Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale
124Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
125Jesper Hansen (Den) Tinkoff Team
126Maxime Bouet (Fra) Etixx - snabbsteg
127David Arroyo Duran (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
128Nicolas Edet (Fra) Cofidis, lösningar
129Marc Soler (Spa) Movistar Team
130Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team00:06:22
131Damien Howson (Aus) Orica-GreenEdge
132Luis Mas Bonet (Spa) Caja Rural-Seguros RGA00:06:50
133Boris Dron (Bel) Wanty - Groupe Gobert00:06:51
134Alexey Vermeulen (USA) Team LottoNl-Jumbo00:06:53
135Jonas Vangenechten (Bel) IAM Cycling
136Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data
137Marcin Mrozek (Pol) CCC Sprandi Polkowice
138Amets Txurruka (Spa) Orica-GreenEdge
139Borut Bozic (Slo) Cofidis, lösningar
140Matvey Mamykin (Rus) Team Katusha
141Koen Bouwman (Ned) Team LottoNl-Jumbo
142Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal
143Gianni Meersman (Bel) Etixx - Snabbsteg
144Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin
145Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling
146Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis, lösningar
147Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha
148Reinier Honig (Ned) Roompot - Oranje Peloton
149Huub Duyn (Ned) Roompot - Oranje Peloton
150Benjamin King (USA) Cannondale Pro Cycling
151Antwan Tolhoek (Ned) Roompot - Oranje Peloton
152Sylwester Szmyd (Pol) CCC Sprandi Polkowice
153Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff Team
154Miguel Angel Lopez Moreno (Col) Astana Pro Team
155Jan Polanc (Slo) Lampre - Merida
156Eugenio Alafaci (Ita) Trek-Segafredo
157Ilia Koshevoy (Blr) Lampre - Merida
158Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida
159Matej Mohoric (Slo) Lampre - Merida
160Jesus Hernandez Blazquez (Spa) Tinkoff Team
161Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo
162Sander Armee (Bel) Lotto Soudal
163Frederik Veuchelen (Bel) Wanty - Groupe Gobert
164Jérôme Baugnies (Bel) Wanty - Groupe Gobert
165Ryder Hesjedal (Can) Trek-Segafredo
166Riccardo Zoidl (Aut) Trek-Segafredo
167Adam Stachowiak (Pol) Verva ActiveJet Pro Cycling Team
168Kamil Gradek (Pol) Verva ActiveJet Pro Cycling Team
169Sindre Skjoestad Lunke (Nor) Team Giant-Alpecin
170Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff Team
171Pawel Cieslik (Pol) Verva ActiveJet Pro Cycling Team
172Pawel Franczak (Pol) Verva ActiveJet Pro Cycling Team
173Jiri Polnicky (Cze) Verva ActiveJet Pro Cycling Team
174Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale
175Jan Hirt (Cze) CCC Sprandi Polkowice
176Cédric Pineau (Fra) FDJ
177Mateusz Taciak (Pol) CCC Sprandi Polkowice
178Jérémy Maison (Fra) FDJ
179Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin
180Jonas Koch (Ger) Verva ActiveJet Pro Cycling Team00:14:03
181Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data
182Etienne Van Empel (Ned) Roompot - Oranje Peloton
183Adrien Niyonshuti (Rwa) Dimension Data
184Lorenzo Manzin (Fra) FDJ00:15:47
185Javier Francisco Aramendia Lorente (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
186Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ
187Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin
188Omar Fraile Matarranz (Spa) Dimension Data00:22:20
189Sébastien Chavanel (Fra) FDJ
Bergklassificering
#Ryttarens namn (land) TeamResultat
1Cameron Meyer (Aus) Dimension Data28pts
2Boris Dron (Bel) Wanty - Groupe Gobert27
3Luis Mas Bonet (Spa) Caja Rural-Seguros RGA17
4Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky12
5Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal10
6José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team7
7Matvey Mamykin (Rus) Team Katusha6
8Nicolas Roche (Irl) Team Sky6
Sprint klassificering
#Ryttarens namn (land) TeamResultat
1Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal3pts
2Luis Mas Bonet (Spa) Caja Rural-Seguros RGA3
3Javier Moreno Bazan (Spa) Movistar Team2
4Boris Dron (Bel) Wanty - Groupe Gobert2
5Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team1
6Cameron Meyer (Aus) Dimension Data1
Ung ryttare klassificering
#Ryttarens namn (land) TeamResultat
1Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal04:28:48
2Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team00:00:02
3Carlos Barbero Cuesta (Spa) Caja Rural-Seguros RGA00:00:03
4Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin
5Nick Van Der Lijke (Ned) Roompot - Oranje Peloton
6Petr Vakoc (Cze) Etixx - snabbsteg
7Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin
8Felix Grossschartner (Aut) CCC Sprandi Polkowice
Lagklassificering
#Ryttarens namn (land) TeamResultat
1Team Giant - Alpecin13:26:33
2IAM Cykling
3Caja Rural-Seguros Rga
4Team Sky
5Etixx - snabbt steg
6BMC Racing Team
7Wanty - Groupe Gobert
8Team Katusha
9CCC Sprandi Polkowice
10Trek Factory Racing
11Tinkoff
12Cannondale Pro Cycling Team
13Orica GreenEdge
14Movistar Team
15Ag2R La Mondiale
16Team Lotto Nl - Jumbo
17Roompot - Oranje Peloton
18Team Dimension Data
19Astana Pro Team
20Cofidis, lösningar krediter
21FDJ
22Lampre - Merida
23Lotto Soudal
24Verva Activejet Pro Cycling Team00:06:43

Redaktionen