Saxo Bank två-för-två i Danmark

Saxo Bank två-för-två i Danmark
Anonim
Bild 1 av 9

Regnet var horisontellt medan höga vindar plågade ryttare på etapp 2 i Tour of Denmark. Bild 2 av 9

Nicki Sørensen (Team Saxo Bank) solo till segern på etapp två. Bild 3 av 9

Sprinten från gruppen gick till Breschel. Bild 4 av 9

Klaas Lodewyck (Topsport Vlaanderen-Mercator) var mest aggressiv ryttare. Bild 5 av 9

Podium podiet två. Bild 6 av 9

Martin Reimer (Cervelo Test Team) bästa unga ryttare Bild 7 av 9

Matti Breschel (Saxo Bank) i poängtröjan. Bild 8 av 9

Thomas Riber-Sellebjerg (Team Capinordic) i bergströjan. Bild 9 av 9

Nicki Sørensen (Team Saxo Bank) i ledningen i Danmark.

Danmarks Nicki Sørensen (Team Saxo Bank), vinnare av etapp 12 i den nyligen avslutade Tour de France, fortsatte sin körning av god form med en solo-seger i Tour of Danmarks andra etapp.

Sørensen anlände till mål i Århus med en 20-sekunders ledning över en peloton decimerad av tvärvind och tempo satt av Team Saxo Bank och Cervélo TestTeam i senare delen av etappen. Sørensens lagkamrat och loppledare Matti Breschel över natten tog sprinten som nummer två före Martin Reimer (Cervélo Test Team) i en jaktgrupp med 30 ryttare.

Sørensens segermarginal på den 190 kilometer långa etappen flyttade dansken till tävlingsledningen som tidigare hållits av hans lagkamrat Breschel. Breschel har en andraplats i den allmänna klassificeringen 11 sekunder bakom Sørensen med Australiens Simon Gerrans (Cervélo TestTeam) ytterligare 11 sekunder tillbaka på tredje plats.

"Att komma in på scenen med Matti som tävlingsledare, taktiskt ville vi inte att någon grupp skulle komma undan som inte innehöll Matti, såvida det naturligtvis inte var en av oss som skulle gå solo, " sa Sørensen. "Så när Matti attackerade och fångades hade jag funderat på att gå själv vid den punkten, vi visste att vi var tvungna att göra det till ett hårt lopp för alla och jag tror att vi lyckades väldigt bra.

"Idag var laget oerhört starkt. Under loppet kör killar som Anders Lund, Kasper Klostergaard, Frank Høj och Alex Rasmussen fantastiskt för att dela upp pelotonen, i slutet var resten upp till oss för att avsluta det."

Under tävlingens öppettid hotade en serie attacker i kombination med stark vind att riva pelotonen i bitar, men fältet lyckades gruppera sig igen och slå sig ner när en sex-ryttare paus anses inte vara ett hot av Team Saxo Bank, laget av den dagliga loppledaren Matti Breschel, blev klar. Åkningarna som omfattade huvudbrottet i etapp två inkluderade Klaas Lodewyck (Topsport Vlaanderen-Mercator), Thomas Riber-Sellebjerg (Team Capinordic), Alan Marangoni (CSF Group-Navigare), Kasper Jebjerg (Team Designa Køkken), Kasper Linde (Glud & Marstrand Horsens) och Simon Lerbech (Team Concordia-Vesthimmerland).

De sex ryttarna sträckte ut sin ledning till sex minuter över fältet, men pausens fördel minskade stadigt under drivkraften från Team Saxo Bank och Cervélo TestTeam. Sexteten ledde fältet med fyra minuter med 100 kilometer racing kvar och bara 2:30 med 50 kilometer till mål.

När pelotonen passerade inom 50 kilometer att gå, delade den sig i de hårda vindarna. En ledningsgrupp på 30 bildade som dominerades av tre lag: Saxo Bank och Cervélo TestTeam hade sju av sina åtta ryttare representerade medan Team Capinordic placerade fem i farten.

Denna jaktgrupp med 30 ryttare absorberade pausen med cirka 25 kilometer kvar och fortsatte att sträcka sin ledning över resten av pelotonen.

Matti Breschel attackerade ensam inom 10 kilometer kvar men jagades ned av Cervélo TestTeam. Breschels lagkamrat Nicki Sørensen kom i kontrast och den här gången lyckades Cervélo inte lyckas i sin strävan. Sørensen soloade till seger och förvärvade ledartröjan från Breschel.

"Det kommer att bli en hård scen igen imorgon och jag skulle gärna vilja se en av oss gå ut solo och vinna scenen som i dag, " sa Sörensen. "Vi är det absolut starkaste laget här så jag skulle säga, ja, allt mindre än att vinna skulle vara en besvikelse."

Fullständiga resultat
1Nicki Sørensen (Den) Team Saxo Bank04:50:27
2Matti Breschel (Den) Team Saxo Bank00:00:20
3Martin Reimer (Ger) Cervelo Test Team
4Martin Pedersen (Den) Team Capinordic
5Baden Cooke (Aus) Vacansoleil Pro Cycling
6Jakob Fuglsang (Den) Team Saxo Bank
7Rasmus Guldhammer Poulsen (Den) Team Capinordic
8Allan Johansen (Den) Team Designa Køkken
9Maarten Neyens (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator
10Jeremy Hunt (GBr) Cervelo Test Team
11René Jørgensen (Den) Team Designa Køkken
12Enrico Rossi (Ita) Ceramica Flaminia-Bossini Docce
13Daniel Musiol (Ger) Team Vorarlberg Corratec
14Michael Reihs (Den) Team Designa Køkken
15Anders Lund (Den) Team Saxo Bank
16Arnoud Van Groen (Ned) Vacansoleil Pro Cycling
17Troels Rønning Vinther (Den) Team Capinordic
18Mauro Finetto (Ita) CSF Group-Navigare
19Lars Bak (Den) Team Saxo Bank
20Gerben Löwik (Ned) Vacansoleil Pro Cycling
21Dominique Rollin (Can) Cervelo Test Team
22Alessandro Maserati (Ita) Ceramica Flaminia-Bossini Docce
23Maurizio Biondo (Ita) Ceramica Flaminia-Bossini Docce
24Christopher Juul-Jensen (Den) Glud & Marstrand Horsens
25Simon Gerrans (Aus) Cervelo Test Team
26Fredrick Ericsson (Swe) Team Capinordic
27Roger Hammond (GBr) Cervelo Test Team
28Michael Færk Christensen (Den) Glud & Marstrand Horsens
29Daniel Lloyd (GBr) Cervelo Test Team
30Ignatas Konovalovas (Ltu) Cervelo Test Team
31Alan Marangoni (Ita) CSF Group-Navigare
32Kasper Klostergaard (Den) Team Saxo Bank00:03:59
33Jesper Odgaard (Den) Team Post Danmark00:04:23
34Klaus Nielsen (Den) Team Post Danmark
35Mathias Lisson (Den) Team Post Danmark
36Jakob Bering (Den) Team Post Danmark
37Thomas Vedel Kvist (Den) Team Post Danmark
38Michael Tronborg (Den) Team Designa Køkken
39Andreas Frisch (Den) Bluewater-Cycling For Health
40Kalle Corneliussen (Den) Bluewater-Cycling For Health
41Michiel Elijzen (Ned) Silence-Lotto
42Wilfried Cretskens (Bel) Silence-Lotto
43Marco Frapporti (Ita) CSF Group-Navigare
44Pieter Jacobs (Bel) Tystnad-Lotto
45Geert Steurs (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator
46Marcello Pavarin (Ita) CSF Group-Navigare
47Leonardo Giordani (Ita) Ceramica Flaminia-Bossini Docce
48Laurent Didier (Lux) Team Designa Køkken
49Kasper Jebjerg (Den) Team Designa Køkken
50Diego Nosotti (Ita) Ceramica Flaminia-Bossini Docce
51Tiziano Dall'Antonia (Ita) CSF Group-Navigare
52Thijs Van Amerongen (Ned) Vacansoleil Pro Cycling
53Bobbie Traksel (Ned) Vacansoleil Pro Cycling
54Klaas Lodewyck (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator
55Jonas Ljungblad (Swe) Silence-Lotto
56Martin Mortensen (Den) Vacansoleil Pro Cycling
57Wouter Mol (Ned) Vacansoleil Pro Cycling
58René Haselbacher (Aut) Team Vorarlberg Corratec
59Kasper Linde (Den) Glud & Marstrand Horsens
60Ricky Enø Jørgensen (Den) Glud & Marstrand Horsens
61Michael Berling (Den) Glud & Marstrand Horsens
62Alex Rasmussen (Den) Team Saxo Bank
63Sebastian Siedler (Ger) Team Vorarlberg Corratec
64Gorik Gardeyn (Bel) Silence-Lotto
65René Weissinger (Ger) Team Vorarlberg Corratec
66Andreas Dietziker (Swi) Team Vorarlberg Corratec
67Federico Canutti (Ita) CSF Group-Navigare
68Jacob Nielsen (Den) Glud & Marstrand Horsens
69Tim Mertens (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator
70Bart Vanheule (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator
71Kristof Vandewalle (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator
72Michael Larsen (Den) Team Concordia-Vesthimmerland
73Adriano Angeloni (Ita) Ceramica Flaminia-Bossini Docce
74Guillermo Ruben Bongiorno (Arg) CSF Group-Navigare
75Bernardo Riccio (Ita) Ceramica Flaminia-Bossini Docce
76Mikhaylo Khalilov (Ukr) Ceramica Flaminia-Bossini Docce
77Daniel Holm Foder (Den) Team Concordia-Vesthimmerland
78Lars Ulrich (Den) Team Concordia-Vesthimmerland
79Thomas Riber-Sellebjerg (Den) Team Capinordic
80Tom Criel (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator
81Mario Aerts (Bel) Silence-Lotto
82Nicolaj Olesen (Den) Team Concordia-Vesthimmerland00:08:24
83Simon Lerbech (Den) Team Concordia-Vesthimmerland
84Thomas Just (Den) Team Concordia-Vesthimmerland
85Jonas Aaen Jørgensen (Den) Team Capinordic00:16:08
86Frank Høj (Den) Team Saxo Bank00:17:33
87Kenny De Haes (Bel) Silence-Lotto
88Daniel Fleeman (GBr) Cervelo Test Team
89Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator
90Jens Mouris (Ned) Vacansoleil Pro Cycling
91Maruro Abel Richeze (Arg) CSF Group-Navigare
92Josef Benetseder h (Aut) Team Vorarlberg Corratec
93Alexander Gufler (Ita) Team Vorarlberg Corratec
94Wim Van Huffel (Bel) Team Vorarlberg Corratec
95Volodymyr Kogut (Ukr) ISD-Sport Donetsk
96Oleksander Martynenko (Ukr) ISD-Sport Donetsk
97Daniel Dominguez (Spa) ISD-Sport Donetsk
98Vitaly Popkov (Ukr) ISD-Sport Donetsk
99Yuriy Agarkov (Ukr) ISD-Sport Donetsk
100Artem Topchanuk (Ukr) ISD-Sport Donetsk
101Yegor Dementev (Ukr) ISD-Sport Donetsk
102Jean Paul Simon (Bel) ISD-Sport Donetsk
103Mathias Gade (Den) Glud & Marstrand Horsens
104Luthando Kaka (RSA) Glud & Marstrand Horsens
105Thomas Guldhammer Poulsen (Den) Team Capinordic
106Jens-Erik Madsen (Den) Team Capinordic
107Aleksejs Saramotins (Lat) Team Designa Køkken
108Mads Christensen (Den) Team Designa Køkken
109Jakob Kollerup (Den) Bluewater-Cycling For Health
110Morten Voss Christiansen (Den) Bluewater-Cycling For Health
111Michael Johansen (Den) Bluewater-Cycling For Health
112Glenn Bak (Den) Bluewater-Cycling For Health
113Rasmus Quaade (Den) Bluewater-Cycling For Health
114Jan Almblad (Den) Bluewater-Cycling For Health
115Philip Nielsen (Den) Team Concordia-Vesthimmerland
116Kaspar Schjønnemann (Den) Team Concordia-Vesthimmerland
117Christian Moberg (Den) Team Post Danmark
118Søren Pugdahl (Den) Team Post Danmark
119Christian Ranneries (Den) Team Post Danmark
Sprinta1 - Randers
1Klaas Lodewyck (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator5pts
2Alan Marangoni (Ita) CSF Group-Navigare3
3Simon Lerbech (Den) Team Concordia-Vesthimmerland1
Sprint 2 - Beder
1Matti Breschel (Den) Team Saxo Bank5pts
2Simon Gerrans (Aus) Cervelo Test Team3
3Jeremy Hunt (GBr) Cervelo Test Team1
Points
1Nicki Sørensen (Den) Team Saxo Bank15pts
2Matti Breschel (Den) Team Saxo Bank12
3Martin Reimer (Ger) Cervelo Test Team10
4Martin Pedersen (Den) Team Capinordic9
5Baden Cooke (Aus) Vacansoleil Pro Cycling8
6Jakob Fuglsang (Den) Team Saxo Bank7
7Rasmus Guldhammer Poulsen (Den) Team Capinordic6
8Allan Johansen (Den) Team Designa Køkken5
9Maarten Neyens (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator4
10Jeremy Hunt (GBr) Cervelo Test Team3
11René Jørgensen (Den) Team Designa Køkken2
12Enrico Rossi (Ita) Ceramica Flaminia-Bossini Docce1
KOM 1 - Sødisbakken
1Troels Rønning Vinther (Den) Team Capinordic10pts
2Thomas Vedel Kvist (Den) Team Post Danmark6
3Laurent Didier (Lux) Team Designa Køkken4
4Tom Criel (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator2
KOM 2 - Pøt Mølle
1Thomas Riber-Sellebjerg (Den) Team Capinordic10pts
2Alan Marangoni (Ita) CSF Group-Navigare6
3Simon Lerbech (Den) Team Concordia-Vesthimmerland4
4Kasper Linde (Den) Glud & Marstrand Horsens2
KOM 3 - Borum Eshøj
1Thomas Riber-Sellebjerg (Den) Team Capinordic10pts
2Simon Lerbech (Den) Team Concordia-Vesthimmerland6
3Alan Marangoni (Ita) CSF Group-Navigare4
4Kasper Linde (Den) Glud & Marstrand Horsens2
KOM 4 - Højvanggård
1Thomas Riber-Sellebjerg (Den) Team Capinordic10pts
2Alan Marangoni (Ita) CSF Group-Navigare6
3Simon Lerbech (Den) Team Concordia-Vesthimmerland4
4Klaas Lodewyck (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator2
Mest aggressiv ryttare
1Klaas Lodewyck (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator10pts
2Thomas Riber-Sellebjerg (Den) Team Capinordic6
3Simon Lerbech (Den) Team Concordia-Vesthimmerland4
4Alan Marangoni (Ita) CSF Group-Navigare2
Unga ryttare
1Martin Reimer (Ger) Cervelo Test Team04:50:47
2Rasmus Guldhammer Poulsen (Den) Team Capinordic
3Troels Rønning Vinther (Den) Team Capinordic
4Christopher Juul-Jensen (Den) Glud & Marstrand Horsens
5Michael Færk Christensen (Den) Glud & Marstrand Horsens
6Mathias Lisson (Den) Team Post Danmark00:04:03
7Jakob Bering (Den) Team Post Danmark
8Thomas Vedel Kvist (Den) Team Post Danmark
9Andreas Frisch (Den) Bluewater-Cycling For Health
10Kalle Corneliussen (Den) Bluewater-Cycling For Health
11Pieter Jacobs (Bel) Tystnad-Lotto
12Marcello Pavarin (Ita) CSF Group-Navigare
13Thijs Van Amerongen (Ned) Vacansoleil Pro Cycling
14Klaas Lodewyck (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator
15Ricky Enø Jørgensen (Den) Glud & Marstrand Horsens
16Tim Mertens (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator
17Thomas Riber-Sellebjerg (Den) Team Capinordic
18Nicolaj Olesen (Den) Team Concordia-Vesthimmerland00:08:04
19Jonas Aaen Jørgensen (Den) Team Capinordic00:15:48
20Oleksander Martynenko (Ukr) ISD-Sport Donetsk00:17:13
21Yuriy Agarkov (Ukr) ISD-Sport Donetsk
22Artem Topchanuk (Ukr) ISD-Sport Donetsk
23Yegor Dementev (Ukr) ISD-Sport Donetsk
24Mathias Gade (Den) Glud & Marstrand Horsens
25Luthando Kaka (RSA) Glud & Marstrand Horsens
26Thomas Guldhammer Poulsen (Den) Team Capinordic
27Rasmus Quaade (Den) Bluewater-Cycling For Health
28Philip Nielsen (Den) Team Concordia-Vesthimmerland
29Kaspar Schjønnemann (Den) Team Concordia-Vesthimmerland
30Christian Moberg (Den) Team Post Danmark
31Søren Pugdahl (Den) Team Post Danmark
32Christian Ranneries (Den) Team Post Danmark
lag
1Team Saxo Bank14:32:01
2Team Capinordic00:00:20
3Team Designa Køkken
4Cervelo Test Team
5Vacansoleil Pro Cycling
6Ceramica Flaminia-Bossini Docce
7CSF Group-Navigare00:04:23
8Glud & Marstrand Horsens
9Topsport Vlaanderen-Mercator00:08:26
10Team Vorarlberg Corratec
11Team Post Danmark00:12:29
12Silence-Lotto
13Team Concordia-Vesthimmerland
14Bluewater-cykling för hälsa00:25:39
15ISD-Sport Donetsk00:51:59
Allmän klassificering efter etapp 2
1Nicki Sørensen (Den) Team Saxo Bank09:03:27
2Matti Breschel (Den) Team Saxo Bank00:00:11
3Simon Gerrans (Aus) Cervelo Test Team00:00:22
4Jeremy Hunt (GBr) Cervelo Test Team00:00:23
5Martin Pedersen (Den) Team Capinordic00:00:26
6Martin Reimer (Ger) Cervelo Test Team
7Rasmus Guldhammer Poulsen (Den) Team Capinordic00:00:30
8Allan Johansen (Den) Team Designa Køkken
9Lars Bak (Den) Team Saxo Bank
10René Jørgensen (Den) Team Designa Køkken
11Maurizio Biondo (Ita) Ceramica Flaminia-Bossini Docce
12Anders Lund (Den) Team Saxo Bank
13Baden Cooke (Aus) Vacansoleil Pro Cycling
14Mauro Finetto (Ita) CSF Group-Navigare
15Gerben Löwik (Ned) Vacansoleil Pro Cycling
16Maarten Neyens (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator
17Troels Rønning Vinther (Den) Team Capinordic
18Ignatas Konovalovas (Ltu) Cervelo Test Team
19Arnoud Van Groen (Ned) Vacansoleil Pro Cycling
20Jakob Fuglsang (Den) Team Saxo Bank
21Fredrick Ericsson (Swe) Team Capinordic
22Michael Færk Christensen (Den) Glud & Marstrand Horsens
23Daniel Musiol (Ger) Team Vorarlberg Corratec
24Christopher Juul-Jensen (Den) Glud & Marstrand Horsens
25Roger Hammond (GBr) Cervelo Test Team
26Alessandro Maserati (Ita) Ceramica Flaminia-Bossini Docce
27Michael Reihs (Den) Team Designa Køkken
28Dominique Rollin (Can) Cervelo Test Team00:01:18
29Alan Marangoni (Ita) CSF Group-Navigare00:01:22
30Enrico Rossi (Ita) Ceramica Flaminia-Bossini Docce00:02:44
31Daniel Lloyd (GBr) Cervelo Test Team00:02:46
32Thijs Van Amerongen (Ned) Vacansoleil Pro Cycling00:04:29
33Klaas Lodewyck (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator00:04:30
34Marcello Pavarin (Ita) CSF Group-Navigare00:04:33
35Tiziano Dall'Antonia (Ita) CSF Group-Navigare
36Kristof Vandewalle (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator
37Klaus Nielsen (Den) Team Post Danmark
38Geert Steurs (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator
39Jonas Ljungblad (Swe) Silence-Lotto
40Pieter Jacobs (Bel) Tystnad-Lotto
41Daniel Holm Foder (Den) Team Concordia-Vesthimmerland
42Michael Berling (Den) Glud & Marstrand Horsens
43Andreas Dietziker (Swi) Team Vorarlberg Corratec
44Mathias Lisson (Den) Team Post Danmark
45Kalle Corneliussen (Den) Bluewater-Cycling For Health
46Andreas Frisch (Den) Bluewater-Cycling For Health
47Kasper Jebjerg (Den) Team Designa Køkken
48Thomas Vedel Kvist (Den) Team Post Danmark
49Michael Larsen (Den) Team Concordia-Vesthimmerland
50Bart Vanheule (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator
51Martin Mortensen (Den) Vacansoleil Pro Cycling
52Jakob Bering (Den) Team Post Danmark
53Tom Criel (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator
54Laurent Didier (Lux) Team Designa Køkken
55Marco Frapporti (Ita) CSF Group-Navigare
56Jesper Odgaard (Den) Team Post Danmark
57Wouter Mol (Ned) Vacansoleil Pro Cycling
58Wilfried Cretskens (Bel) Silence-Lotto
59Adriano Angeloni (Ita) Ceramica Flaminia-Bossini Docce
60Bobbie Traksel (Ned) Vacansoleil Pro Cycling
61Mikhaylo Khalilov (Ukr) Ceramica Flaminia-Bossini Docce
62René Haselbacher (Aut) Team Vorarlberg Corratec
63Sebastian Siedler (Ger) Team Vorarlberg Corratec
64Lars Ulrich (Den) Team Concordia-Vesthimmerland00:05:07
65Ricky Enø Jørgensen (Den) Glud & Marstrand Horsens00:05:09
66Kasper Klostergaard (Den) Team Saxo Bank00:05:23
67Michael Tronborg (Den) Team Designa Køkken00:05:27
68Federico Canutti (Ita) CSF Group-Navigare00:05:29
69Bernardo Riccio (Ita) Ceramica Flaminia-Bossini Docce00:05:33
70René Weissinger (Ger) Team Vorarlberg Corratec00:05:40
71Leonardo Giordani (Ita) Ceramica Flaminia-Bossini Docce00:05:41
72Gorik Gardeyn (Bel) Silence-Lotto
73Mario Aerts (Bel) Silence-Lotto
74Alex Rasmussen (Den) Team Saxo Bank00:05:47
75Jacob Nielsen (Den) Glud & Marstrand Horsens
76Kasper Linde (Den) Glud & Marstrand Horsens00:05:55
77Tim Mertens (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator
78Michiel Elijzen (Ned) Silence-Lotto00:06:12
79Thomas Riber-Sellebjerg (Den) Team Capinordic00:07:18
80Diego Nosotti (Ita) Ceramica Flaminia-Bossini Docce00:08:07
81Simon Lerbech (Den) Team Concordia-Vesthimmerland00:08:33
82Thomas Just (Den) Team Concordia-Vesthimmerland00:08:34
83Guillermo Ruben Bongiorno (Arg) CSF Group-Navigare00:08:35
84Nicolaj Olesen (Den) Team Concordia-Vesthimmerland00:09:29
85Jonas Aaen Jørgensen (Den) Team Capinordic00:17:32
86Aleksejs Saramotins (Lat) Team Designa Køkken00:17:43
87Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator
88Wim Van Huffel (Bel) Team Vorarlberg Corratec
89Luthando Kaka (RSA) Glud & Marstrand Horsens
90Jakob Kollerup (Den) Bluewater-Cycling For Health
91Frank Høj (Den) Team Saxo Bank
92Daniel Dominguez (Spa) ISD-Sport Donetsk
93Rasmus Quaade (Den) Bluewater-Cycling For Health
94Vitaly Popkov (Ukr) ISD-Sport Donetsk
95Daniel Fleeman (GBr) Cervelo Test Team
96Philip Nielsen (Den) Team Concordia-Vesthimmerland
97Jean Paul Simon (Bel) ISD-Sport Donetsk
98Mads Christensen (Den) Team Designa Køkken
99Artem Topchanuk (Ukr) ISD-Sport Donetsk00:18:17
100Yegor Dementev (Ukr) ISD-Sport Donetsk
101Søren Pugdahl (Den) Team Post Danmark00:18:21
102Volodymyr Kogut (Ukr) ISD-Sport Donetsk00:18:23
103Yuriy Agarkov (Ukr) ISD-Sport Donetsk
104Morten Voss Christiansen (Den) Bluewater-Cycling For Health00:18:31
105Oleksander Martynenko (Ukr) ISD-Sport Donetsk00:18:33
106Jan Almblad (Den) Bluewater-Cycling For Health00:18:37
107Michael Johansen (Den) Bluewater-Cycling For Health00:18:51
108Mathias Gade (Den) Glud & Marstrand Horsens00:18:57
109Jens-Erik Madsen (Den) Team Capinordic
110Christian Ranneries (Den) Team Post Danmark
111Christian Moberg (Den) Team Post Danmark
112Glenn Bak (Den) Bluewater-Cycling For Health
113Kenny De Haes (Bel) Silence-Lotto00:19:22
114Josef Benetseder h (Aut) Team Vorarlberg Corratec00:19:30
115Alexander Gufler (Ita) Team Vorarlberg Corratec00:21:26
116Jens Mouris (Ned) Vacansoleil Pro Cycling00:23:09
117Thomas Guldhammer Poulsen (Den) Team Capinordic00:23:43
118Maruro Abel Richeze (Arg) CSF Group-Navigare00:23:58
119Kaspar Schjønnemann (Den) Team Concordia-Vesthimmerland00:30:09
Poängklassificering
1Matti Breschel (Den) Team Saxo Bank32pts
2Martin Pedersen (Den) Team Capinordic19
3Nicki Sørensen (Den) Team Saxo Bank15
4Simon Gerrans (Aus) Cervelo Test Team15
5Jeremy Hunt (GBr) Cervelo Test Team14
6Rasmus Guldhammer Poulsen (Den) Team Capinordic13
7Martin Reimer (Ger) Cervelo Test Team10
8Allan Johansen (Den) Team Designa Køkken10
9Kristof Vandewalle (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator9
10Baden Cooke (Aus) Vacansoleil Pro Cycling8
11Aleksejs Saramotins (Lat) Team Designa Køkken8
12Jakob Fuglsang (Den) Team Saxo Bank7
13Daniel Holm Foder (Den) Team Concordia-Vesthimmerland6
14Thijs Van Amerongen (Ned) Vacansoleil Pro Cycling6
15Klaas Lodewyck (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator5
16Lars Bak (Den) Team Saxo Bank4
17Maarten Neyens (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator4
18Maurizio Biondo (Ita) Ceramica Flaminia-Bossini Docce3
19Alan Marangoni (Ita) CSF Group-Navigare3
20René Jørgensen (Den) Team Designa Køkken2
21Marcello Pavarin (Ita) CSF Group-Navigare2
22Tiziano Dall'Antonia (Ita) CSF Group-Navigare1
23Enrico Rossi (Ita) Ceramica Flaminia-Bossini Docce1
24Simon Lerbech (Den) Team Concordia-Vesthimmerland1
25René Weissinger (Ger) Team Vorarlberg Corratec1
Bergsklassificering
1Thomas Riber-Sellebjerg (Den) Team Capinordic30pts
2Alan Marangoni (Ita) CSF Group-Navigare18
3Simon Lerbech (Den) Team Concordia-Vesthimmerland14
4Troels Rønning Vinther (Den) Team Capinordic10
5Dominique Rollin (Can) Cervelo Test Team10
6Vitaly Popkov (Ukr) ISD-Sport Donetsk10
7René Jørgensen (Den) Team Designa Køkken8
8Enrico Rossi (Ita) Ceramica Flaminia-Bossini Docce6
9Thomas Vedel Kvist (Den) Team Post Danmark6
10Ricky Enø Jørgensen (Den) Glud & Marstrand Horsens6
11Laurent Didier (Lux) Team Designa Køkken4
12Kasper Linde (Den) Glud & Marstrand Horsens4
13Anders Lund (Den) Team Saxo Bank2
14Klaas Lodewyck (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator2
15Tom Criel (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator2
Mest aggressiv ryttare
1Klaas Lodewyck (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator10pts
2Nicolaj Olesen (Den) Team Concordia-Vesthimmerland10
3Thijs Van Amerongen (Ned) Vacansoleil Pro Cycling6
4Thomas Riber-Sellebjerg (Den) Team Capinordic6
5Jeremy Hunt (GBr) Cervelo Test Team4
6Simon Lerbech (Den) Team Concordia-Vesthimmerland4
7Alan Marangoni (Ita) CSF Group-Navigare1
8Artem Topchanuk (Ukr) ISD-Sport Donetsk1
Ung ryttare klassificering
1Martin Reimer (Ger) Cervelo Test Team09:03:53
2Rasmus Guldhammer Poulsen (Den) Team Capinordic00:00:04
3Troels Rønning Vinther (Den) Team Capinordic
4Michael Færk Christensen (Den) Glud & Marstrand Horsens
5Christopher Juul-Jensen (Den) Glud & Marstrand Horsens
6Thijs Van Amerongen (Ned) Vacansoleil Pro Cycling00:04:03
7Klaas Lodewyck (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator00:04:04
8Marcello Pavarin (Ita) CSF Group-Navigare00:04:07
9Pieter Jacobs (Bel) Tystnad-Lotto
10Mathias Lisson (Den) Team Post Danmark
11Kalle Corneliussen (Den) Bluewater-Cycling For Health
12Andreas Frisch (Den) Bluewater-Cycling For Health
13Thomas Vedel Kvist (Den) Team Post Danmark
14Jakob Bering (Den) Team Post Danmark
15Ricky Enø Jørgensen (Den) Glud & Marstrand Horsens00:04:43
16Tim Mertens (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator00:05:29
17Thomas Riber-Sellebjerg (Den) Team Capinordic00:06:52
18Nicolaj Olesen (Den) Team Concordia-Vesthimmerland00:09:03
19Jonas Aaen Jørgensen (Den) Team Capinordic00:17:06
20Luthando Kaka (RSA) Glud & Marstrand Horsens00:17:17
21Rasmus Quaade (Den) Bluewater-Cycling For Health
22Philip Nielsen (Den) Team Concordia-Vesthimmerland
23Artem Topchanuk (Ukr) ISD-Sport Donetsk00:17:51
24Yegor Dementev (Ukr) ISD-Sport Donetsk
25Søren Pugdahl (Den) Team Post Danmark00:17:55
26Yuriy Agarkov (Ukr) ISD-Sport Donetsk00:17:57
27Oleksander Martynenko (Ukr) ISD-Sport Donetsk00:18:07
28Mathias Gade (Den) Glud & Marstrand Horsens00:18:31
29Christian Ranneries (Den) Team Post Danmark
30Christian Moberg (Den) Team Post Danmark
31Thomas Guldhammer Poulsen (Den) Team Capinordic00:23:17
32Kaspar Schjønnemann (Den) Team Concordia-Vesthimmerland00:29:43
Lagklassificering
1Team Saxo Bank27:11:31
2Team Capinordic00:00:20
3Team Designa Køkken
4Cervelo Test Team
5Vacansoleil Pro Cycling
6Ceramica Flaminia-Bossini Docce
7CSF Group-Navigare00:04:23
8Glud & Marstrand Horsens
9Topsport Vlaanderen-Mercator00:08:26
10Team Vorarlberg Corratec
11Silence-Lotto00:12:29
12Team Concordia-Vesthimmerland
13Team Post Danmark
14Bluewater-cykling för hälsa00:25:39
15ISD-Sport Donetsk00:51:59

Redaktionen