Mollema vinner tvärsnitts Vuelta-scenen

Mollema vinner tvärsnitts Vuelta-scenen
Anonim
Bild 1 av 31

Bauke Mollema (Belkin) vinner etapp 17 i Vuelta a Espana Bild 2 av 31

Bauke Mollema (Belkin) vinner scenen Bild 3 av 31

Etappvinnare Bauke Mollema (Belkin) Bild 4 av 31

En triumferande Bauke Mollema (Belkin) Bild 5 av 31

Bauke Mollema (Belkin) Bild 6 av 31

Bauke Mollema (Belkin) firar seger Bild 7 av 31

Thibaut Pinot (FDJ) och Domenico Pozzovivo (AG2R - La Mondiale) Bild 8 av 31

Bauke Mollema (Belkin) på podiet Bild 9 av 31

Bauke Mollema (Belkin) Bild 10 av 31

Bauke Mollema (Belkin) Bild 11 av 31

Vincenzo Nibali (Astana) Bild 12 av 31

Vincenzo Nibali (Astana) Bild 13 av 31

Chris Horner (RadioShack-Leopard) Bild 14 av 31

Bauke Mollema (Belkin) leder strecket till mål. Bild 15 av 31

Vicenzo Nibali (Astana) Bild 16 av 31

Chris Horner (RadioShack-Trek) Bild 17 av 31

Rinaldo Nocentini (AG2R) Bild 18 av 31

Bauke Mollema (Belkin) Bild 19 av 31

Domenico Pozzovivo (AG2R) Bild 20 av 31

Rigberto Uran (Sky) Bild 21 av 31

Vicenzo Nibali (Astana) Bild 22 av 31

Alejandro Valverde (Movistar) Bild 23 av 31

Starten av etapp 17 Bild 24 av 31

Vincenzo Nibali (Astana) Bild 25 av 31

Vincenzo Nibali (Astana) Bild 26 av 31

Vincenzo Nibali (Astana) Bild 27 av 31

Vincenzo Nibali (Astana) Bild 28 av 31

Joaquim Rodriguez (Katusha) Bild 29 av 31

Nicolas Roche (Team Saxo - Tinkoff) Bild 30 av 31

Tanel Kangert (Astana) Bild 31 av 31

Alejandro Valverde (Movistar)

I slutet av en dag som kännetecknades av tvärvind var det kanske passande att det var en holländare som lyfte armarna i triumf på Calle Vitoria i Burgos, eftersom Bauke Mollema (Belkin) hävdade scen 17 i Vuelta a España.

Mollema lade fram en klassisk finisers drag genom att tippa bort en reducerad peloton med 700 meter att gå, och med hjälp av teamkamraten David Tanners stannade taktik bakom höll han av den frustrerade sprinttrioen från Edvald Boasson Hagen (Sky), Max Richeze (Lampre) -Merida) och Tyler Farrar (Garmin-Sharp) för att ta scenen.

Vincenzo Nibali (Astana) behåller den röda tröjan och behåller sin 28-sekunders ledning över Chris Horner (RadioShack-Leopard), även om båda männa måste vara vaksamma i en spänd finalen då Saxo-Tinkoff-teamet från Nicolas Roche delade pelotonen med en hård kollektivattack i tvärvinden med 28 kilometer att gå.

Matteo Tosatto, Rafal Majka och Michael Mørkøv var alla framträdande när de tvingade de första sprickorna i pelotonen, och sprickan blev helt definierad när RadioShacks Fabian Cancellara tog över tyggen. Målet var utan tvekan att testa benen och positioneringen av Nibali, som led under den sista dagen i Pyrenéerna på måndag, men sicilianerna tycktes ha utnyttjat sin vilodag bra och trampade bekvämt i hjärtat av den ledande gruppen .

Movistar's Alejandro Valverde, 3: a totalt på 1:14, och Katushas Joaquim Rodriguez, 4: e på 2:29, var också närvarande och korrekta vid affärsslutet, och av de tio bästa åkarna i den allmänna klassificeringen, var bara Domenico Pozzovivo (Ag2r-La Mondiale) och Thibaut Pinot (FDJ) missade bussen. Paret skulle betala ett högt pris, medge 1:30 till de andra utmanarna när loppet nådde Burgos, med Roche upp till femte plats totalt.

Med tanke på sin otrygga totala ledning skickade Nibali Alessandro Vanotti och Paolo Tiralongo till fronten för att avskräcka attacker på den slutliga, okategoriserade stigningen med tio kilometer att gå, där bara Diego Ulissi (Lampre-Merida) lyckades glida bort. Italienaren fångades vederbörligen med sex kilometer kvar, och när han tog sig fram till mål såg hans Lampre-team att sätta upp sprinten för deras snabba man Richeze.

Under den röda draken kände Mollema emellertid sin möjlighet, även om han efteråt förklarade att han hade planerat sitt till synes off-cuff-drag innan scenen till och med hade börjat. ”För att vara ärlig tänkte jag hela dagen på att attackera den sista kilometeren. Jag visste att jag skulle ha en chans eftersom gruppen skulle bli liten på grund av den sena stigningen, ”sa Mollema.

”På grund av echelonsna var gänget mindre igen, och ändå var tre av de fyra killarna som vi har kvar i loppet där uppe, så vi gjorde ett bra jobb. Jag led så mycket men jag tänkte att det här är min chans och att jag var tvungen att ta det. Hastigheten sjönk lite och jag kunde gå upp och sedan attackerade jag med en kilometer att gå. ”

Lugnet före stormen

Toppmötet avslutas vid Pena Cabarga och Angliru kan vara markeringsstegen under Vuelta sista dagar, men med vindprognos fanns det gott om potential för splittring i pelotonen på den långa, utsatta körningen till Burgos på torsdag eftermiddag. Loppet flaggades emellertid in i en motvind, och när Adam Hansen (Lotto Belisol) och Javier Aramendia (Caja Rural) klippte av fronten på de tre öppningarna, var gängen glada att lämna dem till det.

Inga främlingar för att spendera timmar på framsidan, Hansen och Aramendia slog upp en stadig arbetande allians som såg dem bygga upp en ledning på sju minuter över pelotonen med 130 km att gå, men den fördelen började trumla när Lampre-Merida började ställa in tempo i gruppen till stöd för Max Richeze.

Med 40 kilometer kvar hade duonens fördel sjunkit till inom två minuter, eftersom både takten och spänningen i pelotonen började stiga när den svängde in i ett avsnitt av medvind. En Movistar-delegation höll sig med avsikt precis bakom Lampre i över tio kilometer innan Saxo-Tinkoff grep nässlan med 28 kilometer att gå, precis som de hade gjort i Saint-Amand-Montrond i juli på Tour de France.

Trots betydande förstärkningar från en Fabian Cancellara kunde Saxo-Tinkoff inte avskaffa den övergripande ledaren, Vincenzo Nibali, inte heller hans dauphiner Chris Horner och Alejandro Valverde, men det var dock en imponerande kraftvisning från Roches lagkamrater. Roche et al fick en viss belöning för sina ansträngningar också när Pinot och Pozzovivo fångades utanför och förlorade 1:30 före etappens slut, vilket innebär att irländaren går upp till 5: e plats totalt.

”Att överraska fältet som detta är inte ett lätt jobb, särskilt för att vi gjorde samma sak under turnén. Mentalt var det svårt för ryttarna att hålla fokus och att hålla sig ihop och vänta på rätt ögonblick för att slå gasen, ”sa Saxo-Tinkoff-direktörens sportif Fabrizio Guidi. ”Vi har inte gjort det. Vi kommer att använda alla möjligheter som finns för att hjälpa Nico klättra i GC. ”

Efter Cancellaras imponerande och ihållande demonstration av hans världsbevis (i vad som borde vara hans sista akt av denna Vuelta), säkrade Astanas kraft på den sista klättringen att det inte fanns några ytterligare frissoner bland de totala utmanarna i scenens slutkilometer. Efter att ha kämpat på Formigal på måndag såg Nibali tydligt mer bekväm ut här, även om han är medveten om att hårdare tester av hans beslut fortfarande kommer att komma. "I morgon börjar vi de avgörande etapperna, " varnade Valverde.

Fullständiga resultat

#Ryttarens namn (land) TeamResultat
1Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro Cycling Team04:44:28
2Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling
3Maximiliano Ariel Richeze (Arg) Lampre-Merida
4Tyler Farrar (USA) Garmin-Sharp
5Fabian Cancellara (Swi) RadioShack Leopard
6Grega Bole (Slo) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
7Luca Paolini (Ita) Katusha
8Paul Voss (Ger) Team NetApp-Endura
9José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team
10Nicolas Roche (Irl) Team Saxo-Tinkoff
11Vladimir Gusev (Rus) Katusha
12David Tanner (Aus) Belkin Pro Cycling Team
13Pablo Urtasun Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi
14Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team
15Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team
16Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel-Euskadi
17Christopher Horner (USA) RadioShack Leopard
18Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team
19Leopold Konig (Cze) Team NetApp-Endura
20Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel-Euskadi
21Giampaolo Caruso (Ita) Katusha
22Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team
23Javier Moreno Bazan (Spa) Movistar Team
24Robert Kiserlovski (Cro) RadioShack Leopard
25Michele Scarponi (Ita) Lampre-Merida
26Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha
27David Arroyo Duran (Spa) Caja Rural
28Gorka Verdugo Marcotegui (Spa) Euskaltel-Euskadi
29Rafal Majka (Pol) Team Saxo-Tinkoff
30Johan Vansummeren (Bel) Garmin-Sharp
31Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team
32Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida
33Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida00:00:13
34Xabier Zandio Echaide (Spa) Sky Procycling
35Vladimir Isaichev (Rus) Katusha00:01:31
36Anthony Roux (Fra) FDJ
37Thibaut Pinot (Fra) FDJ
38Romain Zingle (Bel) Cofidis, lösningar
39Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale
40Daniel Moreno Fernandez (Spa) Katusha
41Andre Fernando S. Martins Cardoso (Por) Caja Rural
42Georg Preidler (Aut) Team Argos-Shimano
43Ben Hermans (Bel) RadioShack Leopard
44Chris Anker Sörensen (Den) Team Saxo-Tinkoff
45Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
46Marcos Garcia (Spa) Caja Rural
47Gianni Meersman (Bel) Omega Pharma-Quick Step
48Eros Capecchi (Ita) Movistar Team
49Kenny Elissonde (Fra) FDJ
50Thierry Hupond (Fra) Team Argos-Shimano
51Michael Matthews (Aus) Orica-GreenEdge
52Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
53Alex Howes (USA) Garmin-Sharp
54Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
55Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Belisol
56Dominik Nerz (Ger) BMC Racing Team
57Amets Txurruka (Spa) Caja Rural
58Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol
59Javier Francisco Aramendia Lorente (Spa) Caja Rural
60Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team
61Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Team Argos-Shimano
62Sergio Luis Henao Montoya (Col) Sky Procycling
63Iker Camano Ortuzar (Spa) Team NetApp-Endura
64Cayetano José Sarmiento Tunarrosa (Col) Cannondale Pro Cycling
65José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Movistar Team
66Robert Wagner (Ger) Belkin Pro Cycling Team
67Grégory Rast (Swi) RadioShack Leopard
68Janez Brajkovic (Slo) Astana Pro Team
69Nico Sijmens (Bel) Cofidis, lösningar
70Yoann Bagot (Fra) Cofidis, lösningar
71Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
72Klaas Lodewyck (Bel) BMC Racing Team
73Juan Manuel Garate (Spa) Belkin Pro Cycling Team
74Francis De Greef (Bel) Lotto Belisol
75Markel Irizar Aranburu (Spa) RadioShack Leopard
76Yaroslav Popovych (Ukr) RadioShack Leopard
77Jan Barta (Cze) Team NetApp-Endura
78Christian Knees (Ger) Sky Procycling
79Pieter Serry (Bel) Omega Pharma-Quick Step
80Johannes Fröhlinger (Ger) Team Argos-Shimano
81Bartosz Huzarski (Pol) Team NetApp-Endura
82Sylvester Szmyd (Pol) Movistar Team
83Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling
84Juan Jose Oroz Ugalde (Spa) Euskaltel-Euskadi
85Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
86Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
87Rafael Valls Ferri (Spa) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
88Martin Kohler (Swi) BMC Racing Team
89Salvatore Puccio (Ita) Sky Procycling
90José Joao Pimenta Costa Mendes (Por) Team NetApp-Endura
91Warren Barguil (Fra) Team Argos-Shimano
92Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma-Quick Step00:01:42
93Oliver Zaugg (Swi) Team Saxo-Tinkoff00:01:44
94Vinnare Anacona Gomez (Col) Lampre-Merida
95Nikias Arndt (Ger) Team Argos-Shimano
96Maciej Paterski (Pol) Cannondale Pro Cycling
97Evgeny Petrov (Rus) Team Saxo-Tinkoff
98Carlos Alberto Betancur Gomez (Col) AG2R La Mondiale00:02:04
99Massimo Graziato (Ita) Lampre-Merida00:02:29
100Francesco Lasca (Ita) Caja Rural00:04:18
101Daniele Ratto (Ita) Cannondale Pro Cycling
102Tiziano Dall'Antonia (Ita) Cannondale Pro Cycling
103Paolo Longo Borghini (Ita) Cannondale Pro Cycling
104Jussi Veikkanen (Fin) FDJ
105Lucas Sebastian Haedo (Arg) Cannondale Pro Cycling
106Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing Team
107Dmitry Kozontchuk (Rus) Katusha
108Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Omega Pharma-Quick Step00:05:39
109Adrien Petit (Fra) Cofidis, lösningar
110Matteo Tosatto (Ita) Team Saxo-Tinkoff
111Dario Cataldo (Ita) Sky Procycling
112Alex Rasmussen (Den) Garmin-Sharp
113Yannick Eijssen (Bel) BMC Racing Team
114Angel Vicioso Arcos (Spa) Katusha
115Mikel Landa Meana (Spa) Euskaltel-Euskadi
116Jorge Azanza Soto (Spa) Euskaltel-Euskadi
117Mikel Nieve Iturralde (Spa) Euskaltel-Euskadi
118Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team
119Thomas Peterson (USA) Team Argos-Shimano
120Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural
121Christian Meier (Can) Orica-GreenEdge
122Antonio Piedra Perez (Spa) Caja Rural
123Zakkari Dempster (Aus) Team NetApp-Endura
124Stéphane Poulhies (Fra) Cofidis, lösningar
125Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, lösningar
126Jerome Coppel (Fra) Cofidis, lösningar
127Nicki Sörensen (Den) Team Saxo-Tinkoff
128Michael Morkov (Den) Team Saxo-Tinkoff
129Vasil Kiryienka (Blr) Sky Procycling
130Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
131Luca Dodi (Ita) Lampre-Merida
132Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale00:07:04
133Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale
134Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale
135Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
136Cédric Pineau (Fra) FDJ
137Cameron Wurf (Aus) Cannondale Pro Cycling
138Matthew Busche (USA) RadioShack Leopard
139Caleb Fairly (USA) Garmin-Sharp
140Alexandre Geniez (Fra) FDJ00:07:35
141Nicolas Edet (Fra) Cofidis, lösningar00:08:25
142Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale
143Leigh Howard (Aus) Orica-GreenEdge00:08:45
144Simon Clarke (Aus) Orica-GreenEdge
145Mitchell Docker (Aus) Orica-GreenEdge
146Tom Stamsnijder (Ned) Team Argos-Shimano
147Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida
148Dennis Vanendert (Bel) Lotto Belisol
149Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team
150Arnaud Courteille (Fra) FDJ
Sprint 1 - Logroño, km. 41, 5
#Ryttarens namn (land) TeamResultat
1Javier Francisco Aramendia Lorente (Spa) Caja Rural4pts
2Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol2
3Luca Dodi (Ita) Lampre-Merida1
Sprint 2 - Ibeas de Juarros, km. 163
#Ryttarens namn (land) TeamResultat
1Javier Francisco Aramendia Lorente (Spa) Caja Rural4pts
2Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol2
3Fabian Cancellara (Swi) RadioShack Leopard1
Points
#Ryttarens namn (land) TeamResultat
1Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro Cycling Team25pts
2Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling20
3Maximiliano Ariel Richeze (Arg) Lampre-Merida16
4Tyler Farrar (USA) Garmin-Sharp14
5Fabian Cancellara (Swi) RadioShack Leopard12
6Grega Bole (Slo) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team10
7Luca Paolini (Ita) Katusha9
8Paul Voss (Ger) Team NetApp-Endura8
9José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team7
10Nicolas Roche (Irl) Team Saxo-Tinkoff6
11Vladimir Gusev (Rus) Katusha5
12David Tanner (Aus) Belkin Pro Cycling Team4
13Pablo Urtasun Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi3
14Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team2
Berg 1 - Alto de Pradilla (kategori 3) km. 116
#Ryttarens namn (land) TeamResultat
1Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol3pts
2Javier Francisco Aramendia Lorente (Spa) Caja Rural2
3Nico Sijmens (Bel) Cofidis, lösningar1
Berg 2 - Alto de Valmala (kategori 3) km. 139
#Ryttarens namn (land) TeamResultat
1Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol3pts
2Javier Francisco Aramendia Lorente (Spa) Caja Rural2
3Nicolas Edet (Fra) Cofidis, lösningar1
Mest bekämpa
#Ryttarens namn (land) Team
1Javier Francisco Aramendia Lorente (Spa) Caja Rural
lag
#Ryttarens namn (land) TeamResultat
1Katusha14:13:24
2Radioshack Leopard
3Movistar Team
4Euskaltel-Euskadi
5Astana Pro Team
6Lampre-Merida
7Belkin Pro Cycling Team00:01:31
8Team Saxo - Tinkoff
9Garmin Sharp
10Team Netapp - Endura
11Sky Procycling00:01:44
12Caja Rural - Seguros RGA00:03:02
13Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
14FDJ00:04:33
15Team Argos-Shimano
16Cofidis, lösningar krediter
17BMC Racing Team
18Lotto Belisol
19Omega Pharma - snabbsteg00:04:44
20Cannondale Pro Cycling00:07:33
21AG2R La Mondiale00:10:39
22Orica Greenedge00:15:55
Allmän klassificering efter etapp 17
#Ryttarens namn (land) TeamResultat
1Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team68:50:29
2Christopher Horner (USA) RadioShack Leopard00:00:28
3Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team00:01:14
4Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha00:02:29
5Nicolas Roche (Irl) Team Saxo-Tinkoff00:03:43
6Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale00:05:09
7Thibaut Pinot (Fra) FDJ00:06:08
8Leopold Konig (Cze) Team NetApp-Endura00:06:17
9Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel-Euskadi00:07:33
10Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team00:10:52
11Daniel Moreno Fernandez (Spa) Katusha00:11:02
12David Arroyo Duran (Spa) Caja Rural00:11:22
13José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team00:11:42
14Michele Scarponi (Ita) Lampre-Merida00:12:08
15Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi00:16:15
16Dominik Nerz (Ger) BMC Racing Team00:17:04
17Robert Kiserlovski (Cro) RadioShack Leopard00:18:13
18Eros Capecchi (Ita) Movistar Team00:20:47
19Andre Fernando S. Martins Cardoso (Por) Caja Rural00:21:29
20Chris Anker Sörensen (Den) Team Saxo-Tinkoff00:22:22
21Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling00:24:10
22Yoann Bagot (Fra) Cofidis, lösningar00:26:10
23Rafal Majka (Pol) Team Saxo-Tinkoff00:26:41
24Sergio Luis Henao Montoya (Col) Sky Procycling00:31:27
25José Joao Pimenta Costa Mendes (Por) Team NetApp-Endura00:36:08
26Amets Txurruka (Spa) Caja Rural00:40:21
27Janez Brajkovic (Slo) Astana Pro Team00:41:24
28Mikel Nieve Iturralde (Spa) Euskaltel-Euskadi00:41:58
29Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team00:47:49
30Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel-Euskadi00:57:32
31Kenny Elissonde (Fra) FDJ01:01:32
32Francis De Greef (Bel) Lotto Belisol01:04:09
33Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida01:04:40
34Georg Preidler (Aut) Team Argos-Shimano01:04:49
35Oliver Zaugg (Swi) Team Saxo-Tinkoff01:06:08
36Anthony Roux (Fra) FDJ01:08:26
37Sylvester Szmyd (Pol) Movistar Team01:09:38
38Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma-Quick Step01:12:11
39Bartosz Huzarski (Pol) Team NetApp-Endura01:14:11
40Rafael Valls Ferri (Spa) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team01:15:15
41Warren Barguil (Fra) Team Argos-Shimano01:15:24
42Cayetano José Sarmiento Tunarrosa (Col) Cannondale Pro Cycling01:15:43
43Vladimir Gusev (Rus) Katusha01:15:49
44Giampaolo Caruso (Ita) Katusha01:15:50
45Jerome Coppel (Fra) Cofidis, lösningar01:18:53
46Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing Team01:18:55
47Mikel Landa Meana (Spa) Euskaltel-Euskadi01:19:05
48Alexandre Geniez (Fra) FDJ01:24:12
49Xabier Zandio Echaide (Spa) Sky Procycling01:24:24
50Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, lösningar01:24:37
51Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro Cycling Team01:27:46
52Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team01:28:15
53Juan Jose Oroz Ugalde (Spa) Euskaltel-Euskadi01:30:04
54Pieter Serry (Bel) Omega Pharma-Quick Step01:32:13
55Johannes Fröhlinger (Ger) Team Argos-Shimano01:38:59
56Gianni Meersman (Bel) Omega Pharma-Quick Step01:40:57
57Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team01:43:06
58Maciej Paterski (Pol) Cannondale Pro Cycling01:43:18
59Gorka Verdugo Marcotegui (Spa) Euskaltel-Euskadi01:44:51
60Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale01:45:01
61Paul Voss (Ger) Team NetApp-Endura01:47:08
62Javier Moreno Bazan (Spa) Movistar Team01:48:45
63Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale01:50:56
64Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol01:51:24
65Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale01:52:40
66Ben Hermans (Bel) RadioShack Leopard01:55:33
67Fabian Cancellara (Swi) RadioShack Leopard01:56:38
68Matthew Busche (USA) RadioShack Leopard01:58:11
69Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida02:00:37
70Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team02:02:16
71Christian Meier (Can) Orica-GreenEdge02:04:05
72Iker Camano Ortuzar (Spa) Team NetApp-Endura02:04:25
73Martin Kohler (Swi) BMC Racing Team02:04:27
74Nico Sijmens (Bel) Cofidis, lösningar02:05:35
75Grégory Rast (Swi) RadioShack Leopard02:05:56
76Dario Cataldo (Ita) Sky Procycling02:06:07
77Angel Vicioso Arcos (Spa) Katusha02:07:33
78Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling02:09:43
79Yaroslav Popovych (Ukr) RadioShack Leopard02:10:08
80Vasil Kiryienka (Blr) Sky Procycling02:10:22
81Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team02:11:20
82Simon Clarke (Aus) Orica-GreenEdge02:13:42
83Daniele Ratto (Ita) Cannondale Pro Cycling02:17:42
84Christian Knees (Ger) Sky Procycling02:18:00
85Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale02:18:02
86Dmitry Kozontchuk (Rus) Katusha02:18:43
87Markel Irizar Aranburu (Spa) RadioShack Leopard02:19:25
88Yannick Eijssen (Bel) BMC Racing Team02:19:30
89Juan Manuel Garate (Spa) Belkin Pro Cycling Team02:20:31
90Alex Howes (USA) Garmin-Sharp02:22:07
91Romain Zingle (Bel) Cofidis, lösningar02:22:17
92Cameron Wurf (Aus) Cannondale Pro Cycling02:22:26
93Marcos Garcia (Spa) Caja Rural02:22:49
94Jorge Azanza Soto (Spa) Euskaltel-Euskadi02:23:13
95Luca Paolini (Ita) Katusha02:27:30
96Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team02:27:51
97Johan Vansummeren (Bel) Garmin-Sharp02:28:30
98Paolo Longo Borghini (Ita) Cannondale Pro Cycling02:32:07
99Jan Barta (Cze) Team NetApp-Endura02:33:44
100Cédric Pineau (Fra) FDJ02:35:27
101Thierry Hupond (Fra) Team Argos-Shimano02:36:21
102David Tanner (Aus) Belkin Pro Cycling Team02:37:23
103Salvatore Puccio (Ita) Sky Procycling02:38:25
104Nicolas Edet (Fra) Cofidis, lösningar02:39:16
105Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Team Argos-Shimano02:40:13
106Nicki Sörensen (Den) Team Saxo-Tinkoff02:40:59
107Jussi Veikkanen (Fin) FDJ02:42:31
108Grega Bole (Slo) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team02:44:09
109Dennis Vanendert (Bel) Lotto Belisol02:44:35
110Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team02:46:08
111Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team02:46:27
112Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team02:47:12
113Michael Matthews (Aus) Orica-GreenEdge02:51:35
114Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale02:53:35
115Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team02:54:10
116Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team02:55:30
117Vinnare Anacona Gomez (Col) Lampre-Merida03:00:39
118Caleb Fairly (USA) Garmin-Sharp03:01:50
119José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Movistar Team03:01:57
120Tiziano Dall'Antonia (Ita) Cannondale Pro Cycling03:02:06
121Pablo Urtasun Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi03:02:27
122Matteo Tosatto (Ita) Team Saxo-Tinkoff03:03:15
123Klaas Lodewyck (Bel) BMC Racing Team03:04:17
124Evgeny Petrov (Rus) Team Saxo-Tinkoff03:04:49
125Antonio Piedra Perez (Spa) Caja Rural03:06:05
126Thomas Peterson (USA) Team Argos-Shimano03:06:31
127Robert Wagner (Ger) Belkin Pro Cycling Team03:09:07
128Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural03:11:26
129Carlos Alberto Betancur Gomez (Col) AG2R La Mondiale03:11:44
130Tyler Farrar (USA) Garmin-Sharp03:12:22
131Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Omega Pharma-Quick Step03:12:23
132Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Belisol03:13:33
133Michael Morkov (Den) Team Saxo-Tinkoff03:14:57
134Vladimir Isaichev (Rus) Katusha03:15:12
135Luca Dodi (Ita) Lampre-Merida03:15:40
136Adrien Petit (Fra) Cofidis, lösningar03:16:29
137Alex Rasmussen (Den) Garmin-Sharp03:16:46
138Javier Francisco Aramendia Lorente (Spa) Caja Rural03:17:28
139Arnaud Courteille (Fra) FDJ03:17:30
140Nikias Arndt (Ger) Team Argos-Shimano03:19:01
141Zakkari Dempster (Aus) Team NetApp-Endura03:19:21
142Mitchell Docker (Aus) Orica-GreenEdge03:21:13
143Francesco Lasca (Ita) Caja Rural03:22:31
144Maximiliano Ariel Richeze (Arg) Lampre-Merida03:22:47
145Lucas Sebastian Haedo (Arg) Cannondale Pro Cycling03:23:39
146Stéphane Poulhies (Fra) Cofidis, lösningar03:27:13
147Tom Stamsnijder (Ned) Team Argos-Shimano03:31:33
148Leigh Howard (Aus) Orica-GreenEdge03:39:37
149Massimo Graziato (Ita) Lampre-Merida03:41:12
150Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida03:53:42
Poängklassificering
#Ryttarens namn (land) TeamResultat
1Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team119pts
2Nicolas Roche (Irl) Team Saxo-Tinkoff111
3Daniel Moreno Fernandez (Spa) Katusha98
4Christopher Horner (USA) RadioShack Leopard84
5Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team84
6Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha84
7Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro Cycling Team75
8Fabian Cancellara (Swi) RadioShack Leopard74
9Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling72
10Maximiliano Ariel Richeze (Arg) Lampre-Merida72
11Warren Barguil (Fra) Team Argos-Shimano65
12Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale59
13Leopold Konig (Cze) Team NetApp-Endura53
14Michael Matthews (Aus) Orica-GreenEdge53
15Gianni Meersman (Bel) Omega Pharma-Quick Step51
16Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling48
17Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale45
18Tyler Farrar (USA) Garmin-Sharp44
19Michele Scarponi (Ita) Lampre-Merida43
20Thibaut Pinot (Fra) FDJ41
21Daniele Ratto (Ita) Cannondale Pro Cycling37
22Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel-Euskadi37
23Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team33
24Alexandre Geniez (Fra) FDJ29
25Michael Morkov (Den) Team Saxo-Tinkoff26
26José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team26
27Rafal Majka (Pol) Team Saxo-Tinkoff24
28Adrien Petit (Fra) Cofidis, lösningar24
29Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi23
30Luca Paolini (Ita) Katusha23
31Anthony Roux (Fra) FDJ20
32Amets Txurruka (Spa) Caja Rural19
33Grega Bole (Slo) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team19
34Robert Wagner (Ger) Belkin Pro Cycling Team19
35Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing Team18
36Javier Francisco Aramendia Lorente (Spa) Caja Rural17
37Dominik Nerz (Ger) BMC Racing Team17
38Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida16
39Bartosz Huzarski (Pol) Team NetApp-Endura16
40Jerome Coppel (Fra) Cofidis, lösningar15
41Andre Fernando S. Martins Cardoso (Por) Caja Rural14
42Dario Cataldo (Ita) Sky Procycling14
43Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Team Argos-Shimano14
44Nikias Arndt (Ger) Team Argos-Shimano14
45Francesco Lasca (Ita) Caja Rural14
46Sergio Luis Henao Montoya (Col) Sky Procycling13
47Xabier Zandio Echaide (Spa) Sky Procycling12
48Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale12
49Mikel Nieve Iturralde (Spa) Euskaltel-Euskadi11
50Alex Rasmussen (Den) Garmin-Sharp10
51Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel-Euskadi10
52Maciej Paterski (Pol) Cannondale Pro Cycling10
53Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team10
54David Arroyo Duran (Spa) Caja Rural9
55Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team8
56Chris Anker Sörensen (Den) Team Saxo-Tinkoff8
57Paul Voss (Ger) Team NetApp-Endura8
58Janez Brajkovic (Slo) Astana Pro Team7
59Pablo Urtasun Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi7
60Mikel Landa Meana (Spa) Euskaltel-Euskadi7
61Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team7
62Klaas Lodewyck (Bel) BMC Racing Team7
63Christian Knees (Ger) Sky Procycling6
64Nicolas Edet (Fra) Cofidis, lösningar6
65Antonio Piedra Perez (Spa) Caja Rural6
66Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural6
67Arnaud Courteille (Fra) FDJ6
68Zakkari Dempster (Aus) Team NetApp-Endura6
69Vladimir Gusev (Rus) Katusha5
70Dennis Vanendert (Bel) Lotto Belisol5
71Francis De Greef (Bel) Lotto Belisol4
72Matthew Busche (USA) RadioShack Leopard4
73Martin Kohler (Swi) BMC Racing Team4
74Vasil Kiryienka (Blr) Sky Procycling4
75Cédric Pineau (Fra) FDJ4
76Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale4
77Georg Preidler (Aut) Team Argos-Shimano4
78Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol4
79Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale4
80David Tanner (Aus) Belkin Pro Cycling Team4
81Mitchell Docker (Aus) Orica-GreenEdge4
82Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, lösningar3
83Luca Dodi (Ita) Lampre-Merida3
84Eros Capecchi (Ita) Movistar Team2
85Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma-Quick Step2
86Juan Jose Oroz Ugalde (Spa) Euskaltel-Euskadi2
87Thierry Hupond (Fra) Team Argos-Shimano2
88Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team2
89Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team2
90Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Belisol2
91Sylvester Szmyd (Pol) Movistar Team1
92Christian Meier (Can) Orica-GreenEdge1
93Alex Howes (USA) Garmin-Sharp1
94Romain Zingle (Bel) Cofidis, lösningar1
95Cameron Wurf (Aus) Cannondale Pro Cycling1
96Jussi Veikkanen (Fin) FDJ1
97Vinnare Anacona Gomez (Col) Lampre-Merida1
Bergsklassificering
#Ryttarens namn (land) TeamResultat
1Nicolas Edet (Fra) Cofidis, lösningar37pts
2Daniele Ratto (Ita) Cannondale Pro Cycling30
3Christopher Horner (USA) RadioShack Leopard22
4Andre Fernando S. Martins Cardoso (Por) Caja Rural20
5Nicolas Roche (Irl) Team Saxo-Tinkoff19
6Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team19
7Michele Scarponi (Ita) Lampre-Merida17
8Alexandre Geniez (Fra) FDJ17
9Warren Barguil (Fra) Team Argos-Shimano14
10Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida13
11Amets Txurruka (Spa) Caja Rural13
12Leopold Konig (Cze) Team NetApp-Endura12
13Daniel Moreno Fernandez (Spa) Katusha12
14Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team10
15Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale10
16Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol8
17Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale7
18Javier Francisco Aramendia Lorente (Spa) Caja Rural7
19Nico Sijmens (Bel) Cofidis, lösningar6
20Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling6
21Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma-Quick Step6
22Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling5
23Vinnare Anacona Gomez (Col) Lampre-Merida5
24Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha5
25Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel-Euskadi5
26Georg Preidler (Aut) Team Argos-Shimano4
27Bartosz Huzarski (Pol) Team NetApp-Endura4
28Romain Zingle (Bel) Cofidis, lösningar3
29Thibaut Pinot (Fra) FDJ2
30José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team2
31Dominik Nerz (Ger) BMC Racing Team2
32Francis De Greef (Bel) Lotto Belisol2
33Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team2
34Juan Jose Oroz Ugalde (Spa) Euskaltel-Euskadi2
35Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale2
36Fabian Cancellara (Swi) RadioShack Leopard2
37Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team2
38Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural2
39Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel-Euskadi1
40Cédric Pineau (Fra) FDJ1
41Antonio Piedra Perez (Spa) Caja Rural1
42Alex Rasmussen (Den) Garmin-Sharp1
Kombinationsklassificering
#Ryttarens namn (land) TeamResultat
1Christopher Horner (USA) RadioShack Leopard9pts
2Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team12
3Nicolas Roche (Irl) Team Saxo-Tinkoff12
4Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team18
5Daniel Moreno Fernandez (Spa) Katusha27
6Leopold Konig (Cze) Team NetApp-Endura33
7Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha34
8Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale35
9Michele Scarponi (Ita) Lampre-Merida40
10Thibaut Pinot (Fra) FDJ56
11Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling57
12Warren Barguil (Fra) Team Argos-Shimano61
13Andre Fernando S. Martins Cardoso (Por) Caja Rural64
14José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team69
15Amets Txurruka (Spa) Caja Rural69
16Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel-Euskadi70
17Alexandre Geniez (Fra) FDJ80
18Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida81
19Dominik Nerz (Ger) BMC Racing Team84
20Bartosz Huzarski (Pol) Team NetApp-Endura105
21Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel-Euskadi106
22Daniele Ratto (Ita) Cannondale Pro Cycling106
23Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team108
24Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling109
25Fabian Cancellara (Swi) RadioShack Leopard111
26Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale112
27Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale126
28Francis De Greef (Bel) Lotto Belisol135
29Georg Preidler (Aut) Team Argos-Shimano137
30Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma-Quick Step144
31Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol158
32Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team160
33Nicolas Edet (Fra) Cofidis, lösningar169
34Juan Jose Oroz Ugalde (Spa) Euskaltel-Euskadi173
35Javier Francisco Aramendia Lorente (Spa) Caja Rural192
36Romain Zingle (Bel) Cofidis, lösningar213
37Cédric Pineau (Fra) FDJ215
38Alex Rasmussen (Den) Garmin-Sharp229
39Antonio Piedra Perez (Spa) Caja Rural231
40Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural232
41Vinnare Anacona Gomez (Col) Lampre-Merida237
Lagklassificering
#Ryttarens namn (land) TeamResultat
1Euskaltel-Euskadi205: 59: 40
2Astana Pro Team00:01:07
3Movistar Team00:01:26
4Team Saxo - Tinkoff00:08:36
5Katusha00:20:38
6Caja Rural - Seguros RGA00:28:57
7Radioshack Leopard00:31:03
8Team Netapp - Endura00:47:32
9FDJ00:51:48
10Sky Procycling01:12:31
11BMC Racing Team01:23:45
12Cofidis, lösningar krediter01:40:37
13AG2R La Mondiale01:43:17
14Lampre-Merida02:26:03
15Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team02:44:01
16Cannondale Pro Cycling02:46:54
17Team Argos-Shimano03:03:37
18Belkin Pro Cycling Team03:16:39
19Lotto Belisol03:24:09
20Omega Pharma - snabbsteg03:28:10
21Orica Greenedge05:35:42
22Garmin Sharp05:47:34

Redaktionen