Henao hanterar Vuelta drottningsscen

Henao hanterar Vuelta drottningsscen
Anonim
Bild 1 av 26

Raceledaren Sergio Luis Nenao överträffade sina tre avbrottskompisar för segern. Bild 2 av 26

En tre-man-grupp försöker lycka med att komma ifrån gänget. Bild 3 av 26

Äldste Herrera (Formesan-Panachi-Inder Santander). Bild 4 av 26

Fernando Camargo (Boyaca Orgullo de America) rider före Jose Rujano. Bild 5 av 26

Francisco Colorado (EPM-UNE) leder huvudgruppen. Bild 6 av 26

Gregorio Ladino (Boyaca Orgullo de America) leder en grupp bakom ledarna på väg till 45: e plats. Bild 7 av 26

Den ledande gruppen lägger smacken i strävan efter pausen. Bild 8 av 26

Sergio Luis Henao rider bland den främre gruppen. Bild 9 av 26

Tävlingsledare Sergio Luis Henao (Ind Ant-Idea-Fla-Lot De Medellin). Bild 10 av 26

Mauricio Neisa och Jannier Acevedo slog ut på egen hand. Bild 11 av 26

Oscar Sevilla (Ind Ant-Idea-Fla-Lot De Medellin). Bild 12 av 26

Oscar Solis (Empresa de Energia de Boyaca Ebsa) på väg till 16: e på scenen. Bild 13 av 26

Dalivier Ospina (Col es Pasion Café De Colombia 472) åker bredvid rasledaren Sergio Henao. Bild 14 av 26

Francisco Colorado, Jose Rujano och Sergio Henao kämpar ut det i etapp 10. Bild 15 av 26

Francisco Colorado (l) och Carlos Alzate (Super Giros) rider nära fronten. Bild 16 av 26

Dagens paus under scenen. Bild 17 av 26

Boyaca Orgullo de America-teamet arbetar hårt. Bild 18 av 26

Femman-pausen skulle inte komma till målen intakt. Bild 19 av 26

Alejandro Ramirez (Ind Ant-Idea-Fla-Lot De Medellin). Bild 20 av 26

Oscar Sevilla kämpade hårt för att avsluta nionde idag. Bild 21 av 26

Tävlingsledaren Sergio Luis Henao (Ind Ant-Idea-Fla-Lot De Medellin) är undangömt i pelotonen. Bild 22 av 26

Jose Rujano (Loteria de Boyaca) pressar takten på La Linea-uppstigningen. Bild 23 av 26

Ivan Parra (GW Shimano-Chec-Edec-Envia) vinner sprinten för femteplatsen. Bild 24 av 26

Oscar Sevilla (Ind Ant-Idea-Fla-Lot De Medellin) leder i en grupp för nionde plats. Bild 25 av 26

Jose Rujano (Loteria de Boyaca) utnyttjade sin klättringsförmåga på La Linea-stigningen. Bild 26 av 26

Den ledande trio stiger La Linea.

Indeportes Antioquias Sergio Luis Henao bevisade varför han förtjänar att leda Vuelta en colombia tisdag, när han hjälpte till att ta en utvald grupp av tre ryttare över den onda La Linea klättringen innan den framkommande EPM-UNEs Juan Pablo Suarez för att ta sin andra etapps seger i Vuelta .

Henao korsade toppen av La Linea andra bakom EPM-UNEs Francisco Colorado och nio sekunder före förra årets vinnare, Loteria de Boyacas Jose Rujano, innan de tre gick med på den förrädiska härstamningen till staden La Tebaida. Gruppen möttes på nedförsbacken av Suarez och denna grupp på fyra trummar in i stan tillsammans innan Henao tog segern.

"Jag är verkligen glad över att vinna detta steg och behålla mitt grepp om ledarens tröja, " sa Henao.

Tack vare dagens klättring har Henao nu 3:29 på Colorado på andra plats och 3:31 på sin lagkamrat Óscar Sevilla på tredje plats. Precis som med igår hoppade Rujano ställningen till 4: e plats, 3:47 sekunder bakom Henao.

Etapp 10, 203 km mellan Armero Guayabal och La Tebaida, fakturerades som årets drottningssteg, med sina fyra nästan rygg-mot-rygg kategoriserade klättringar som kulminerade med La Linea som förväntas riva fältet isär.

Pelotonet stannade tillsammans genom dagens första stigning, kategori tre Alto Rio Recio, men brast snart när en femmansbrytning slog ut som inkluderade Indeportes Antioquias Alejandro Ramirez och Loteria de Boyacas Mauricio Neisa.

När pausen nådde dagens andra sprint genom Ibagué hade Ramirezs lagkamrater, Jannier Acevedo och Julian Rodas, anslutit sig till dem, vilket gav Indeportes Antioquia möjlighet att kontrollera pausen som de såg passande.

"Eftersom han är så nära i den allmänna klassificeringen, var vår taktik att skicka Acevedo och sätta Rujanos trupp i arbete, " sade Henao.

Pausen fastnade ihop och hade över fyra minuter på pelotonen när de korsade den svåra men icke-kategoriserade Alto Boqueron. Men efter att ha sjunkit och gått upp i kategori tre Alto del Perico återstod dock bara fyra ryttare i pausen: Acevedo, Neisa, två gånger Giro d'Italia King of the Mountain-vinnaren Freddy González från Nectar de Cundiamarca och EPM-UNEs Jorge Martinez .

På dagens tredje stigning, Alto del Tigre, attackerade González, men taggades av pausen och till slut lämnades efter av Acevedo och Neisa som korsade toppmötet 25 sekunder före honom.

Acevedo och Neisa såg bra ut tills framsteget till La Linea, där en grupp som innehöll Henao, Rujano, Sevilla, Boyacá Orgullo de Americas Freddy Montaña och andra överhöll dem på 21 km stigningens nedre del.

Denna grupp pressade takten upp La Linea och började slänga några medlemmar när lutningen brantade och luften tunnare. Några av de tidiga kausaliteterna var Montaña, Boyacá Orgullo de Americas Fernando Camargo och Colombia es Pasións Luis Felipe Laverde.

Ungefär halvvägs uppåt bestämde Rujano att det var dags att göra en attack och attackerade på en brant kurva, med katastrofala effekter för dem som försökte stanna på hans hjul. Henao och Colorado reagerade bra och kunde stanna med den venezuelanska, men flytten krossade resten av gruppen och lämnade många ryttare i kölvattnet inklusive Sevilla.

"Det viktigaste var att jag hade styrkan att stanna med Rujano när han attackerade på stigningen", sa Henao.

Sevilla, som gick försiktigt före scenen på grund av sitt fall dagen innan, såg ut att ha ont när han gnissade tänderna och försökte komma till Rujano, Colorado och hans teamkamrat Henao.

De tre blyriderna satt dock snabbt och såg aldrig tillbaka. Colorado attackerade cirka tre kilometer från toppen, men kunde bara samla 25 sekunder innan de tre reformerade på 46 km nedstigningen till mål där Henao övermanövrerade sina följeslagare för etapper.

Onsdagen är Vuelta, som är Colombia, enda vilodag och kommer att behövas efter de senaste tre dagarna i bergen.

Loppet tar upp torsdagen med en mestadels platt 204 km etapp från Yumbo till Pereira. Med bara en stigning på dagen, kategori tre Pasavias, skulle etapp 11 vara den sista dagen för sprinterna i pelotonen för att göra sig kända.

Efter torsdagen är det ytterligare två dagar med större klättring innan den sista tidstestet genom Medellín på söndagen.

Resultat

#Ryttarens namn (land) TeamResultat
1Sergio Luis Henao (Col) Ind Ant-Idea-Fla-Lot De Medellin05:33:03
2Juan Pablo Suarez (Col) EPM-UNE
3Jose Rujano (Ven) Loteria de Boyaca
4Francisco Colorado (Col) EPM-UNE00:00:05
5Ivan Parra (Col) GW Shimano-Chec-Edec-Envia00:01:10
6Darwin Atapuma (Col) Col es Pasion Café De Colombia 472
7Alex Cano (Col) Col es Pasion Café De Colombia 472
8Diego Calderon (Col) Nectar de Cundi / Marca-Coldeportes-Pintu Bler00:01:12
9Oscar Sevilla (Spa) Ind Ant-Idea-Fla-Lot De Medellin00:02:38
10Freddy Montaña (Col) Boyaca Orgullo de America
11Javier Gonzalez (Col) EPM-UNE
12Alvaro Gomez (Col) Nectar de Cundi / Marca-Coldeportes-Pintu Bler00:02:41
13Jair Perez (Col) Empresa de Energia de Boyaca Ebsa00:05:54
14Rafael Montiel (Col) Ind Ant-Idea-Fla-Lot De Medellin
15Jorge Duarte (Col) Formesan-Panachi-Inder Santander
16Oscar Solis (Bol) Empresa de Energia de Boyaca Ebsa
17Luis Felipe Laverde (Col) Col es Pasion Café De Colombia 47200:07:54
18Jonathan Camargo (Ven) Loteria de Boyaca
19Dalivier Ospina (Col) Col es Pasion Café De Colombia 47200:08:23
20John Martinez (Col) Col es Pasion Café De Colombia 472
21Israel Ochoa (Col) Boyaca Orgullo de America00:11:13
22Äldste Herrera (Col) Formesan-Panachi-Inder Santander00:11:46
23Fernando Camargo (Col) Boyaca Orgullo de America00:13:10
24Rodolfo Torres (Col) Boyaca Orgullo de America00:14:32
25Jose Alarcon (Ven) Loteria de Boyaca
26Edwin Parra (Col) Boyaca Orgullo de America
27Libardo Niño (Col) Empresa de Energia de Boyaca Ebsa
28Hernan Buenahora (Col) Formesan-Panachi-Inder Santander00:18:57
29Victor Niño (Col) Empresa de Energia de Boyaca Ebsa
30Mauricio Neisa (Col) Loteria de Boyaca00:20:27
31Stiber Ortiz (Col) EPM-UNE
32Jaime Castañeda (Col) EPM-UNE
33Jannier Acevedo (Col) Ind Ant-Idea-Fla-Lot De Medellin00:20:28
34Fabio Duarte (Col) Col es Pasion Café De Colombia 472
35Diego Quintero (Col) Nectar de Cundi / Marca-Coldeportes-Pintu Bler
36Edson Calderon (Col) Fuerzas Armadas-Ejercito Nacional
37Remberto Jaramillo (Col) Formesan-Panachi-Inder Santander00:25:19
38Mauricio Ortega (Col) EPM-UNE00:31:21
39Jorge Martinez (Col) EPM-UNE
40Edgar Fonseca (Col) Loteria de Boyaca
41Samuel Cabrera (Col) IMRD Cota-Flejes Bonelo00:32:27
42Freddy Gonzalez (Col) Nectar de Cundi / Marca-Coldeportes-Pintu Bler00:35:04
43Manuel Medina (Ven) Loteria de Boyaca
44Victor Hugo Gonzalez (Col) Nectar de Cundi / Marca-Coldeportes-Pintu Bler
45Gregorio Ladino (Col) Boyaca Orgullo de America
46Marlon Perez (Col) GW Shimano-Chec-Edec-Envia00:35:53
47Camilo Gomez (Col) GW Shimano-Chec-Edec-Envia00:36:03
48Jaime Vergara (Col) GW Shimano-Chec-Edec-Envia
49Lorenzo Arguello (Col) Formesan-Panachi-Inder Santander
50Leonardo Rodriguez (Col) Fuerzas Armadas-Ejercito Nacional
51Julian Atehortua (Col) Ind Ant-Idea-Fla-Lot De Medellin
52Fabio Montenegro (Col) Nectar de Cundi / Marca-Coldeportes-Pintu Bler
53Juan Diego Ramirez (Col) Super Giros
54Robinson Chalapud (Col) Col es Pasion Café De Colombia 472
55Alvaro Montoya (Col) Super Giros
56Jairo Perez (Col) Empresa de Energia de Boyaca Ebsa
57Julian Lopez (Col) Super Giros00:36:06
58Alejandro Ramirez (Col) Ind Ant-Idea-Fla-Lot De Medellin00:37:58
59John Freddy Parra (Col) Ind Ant-Idea-Fla-Lot De Medellin00:38:38
60Willinton Bustamante (Col) Fuerzas Armadas-Ejercito Nacional
61Geovanni Chacon (Col) GW Shimano-Chec-Edec-Envia00:38:39
62Wilson Cepeda (Col) Empresa de Energia de Boyaca Ebsa00:43:07
63Richard Velandia (Col) Fuerzas Armadas-Ejercito Nacional00:44:26
64Daniel Rincon (Col) Loteria de Boyaca00:48:27
65Graciano Fonseca (Col) Loteria de Boyaca
66Juan Pablo Forero (Col) Col es Pasion Café De Colombia 47200:52:57
67Carlos Alzate (Col) Super Giros
68Uberlino Mesa (Col) Boyaca Orgullo de America
69Edwin Sandoval (Col) Super Giros
70Alexander Rojas (Col) Formesan-Panachi-Inder Santander
71Wilson Marentes (Col) Nectar de Cundi / Marca-Coldeportes-Pintu Bler
72Wilson Lopez (Col) Fuerzas Armadas-Ejercito Nacional
73Giovanni Balsero (Col) Nectar de Cundi / Marca-Coldeportes-Pintu Bler
74Yerson Sanchez (Col) IMRD Cota-Flejes Bonelo
75Jaime Suaza (Col) GW Shimano-Chec-Edec-Envia
76Juan Alejandro Garcia (Col) GW Shimano-Chec-Edec-Envia
77Alvaro Saiz (Col) IMRD Cota-Flejes Bonelo
78Hebert Gutierrez (Col) Super Giros
79Alexander Roa (Col) Nectar de Cundi / Marca-Coldeportes-Pintu Bler
80Alejandro Serna (Col) Formesan-Panachi-Inder Santander
81Deivis Rubio (Col) Fuerzas Armadas-Ejercito Nacional
82Carlos Betancourt (Col) Ind Ant-Idea-Fla-Lot De Medellin
83Aldo Valero (Col) Loteria de Boyaca
84Jhon Henao (Col) Super Giros
85Santiago Ojeda (Col) Empresa de Energia de Boyaca Ebsa
86Julian Rodas (Col) Ind Ant-Idea-Fla-Lot De Medellin
87Mauricio Casas (Col) Boyaca Orgullo de America
88Emiro Matta (Col) Boyaca Orgullo de America
89Fredy Piamonte (Col) EPM-UNE
90Wilson Zambrano (Col) Formesan-Panachi-Inder Santander
91Jesus David Castaño (Col) Fuerzas Armadas-Ejercito Nacional
92Jose Castelblanco (Col) Nectar de Cundi / Marca-Coldeportes-Pintu Bler
93Victor Hugo Peña (Col) Col es Pasion Café De Colombia 472
94Michae Rodriguez (Col) Boyaca Orgullo de America
95Juan Pablo Villegas (Col) GW Shimano-Chec-Edec-Envia
Paso de Montaña 3ª: Alto De Rio Recio 3 Ctg Km 33
Ryttarens namn (land) TeamResultat
Oscar Solis (Bol) Empresa de Energia de Boyaca Ebsa5pts
Fabio Montenegro (Col) Nectar de Cundi / Marca-Coldeportes-Pintu Bler4
Jose Rujano (Ven) Loteria de Boyaca3
Fernando Camargo (Col) Boyaca Orgullo de America2
Sergio Luis Henao (Col) Ind Ant-Idea-Fla-Lot De Medellin1
GPM 1: Alto De Perico De 3 Ctg Km 116, 9
#Ryttarens namn (land) TeamResultat
1Jannier Acevedo (Col) Ind Ant-Idea-Fla-Lot De Medellin5pts
2Freddy Gonzalez (Col) Nectar de Cundi / Marca-Coldeportes-Pintu Bler4
3Mauricio Neisa (Col) Loteria de Boyaca3
4Jorge Martinez (Col) EPM-UNE2
5Victor Hugo Gonzalez (Col) Nectar de Cundi / Marca-Coldeportes-Pintu Bler1
GPM 2: Alto Del Tigre De 3 Ctg km 130, 6
#Ryttarens namn (land) TeamResultat
1Jannier Acevedo (Col) Ind Ant-Idea-Fla-Lot De Medellin5pts
2Mauricio Neisa (Col) Loteria de Boyaca4
3Freddy Gonzalez (Col) Nectar de Cundi / Marca-Coldeportes-Pintu Bler3
4Jorge Martinez (Col) EPM-UNE2
5Jose Rujano (Ven) Loteria de Boyaca1
GPM - Avslut: Alto De La Linea FC Km 157.7
#Ryttarens namn (land) TeamResultat
1Francisco Colorado (Col) EPM-UNE25pts
2Sergio Luis Henao (Col) Ind Ant-Idea-Fla-Lot De Medellin21
3Jose Rujano (Ven) Loteria de Boyaca18
4Diego Calderon (Col) Nectar de Cundi / Marca-Coldeportes-Pintu Bler15
5Darwin Atapuma (Col) Col es Pasion Café De Colombia 47213
6Oscar Solis (Bol) Empresa de Energia de Boyaca Ebsa11
7Ivan Parra (Col) GW Shimano-Chec-Edec-Envia9
8Alex Cano (Col) Col es Pasion Café De Colombia 4728
9Juan Pablo Suarez (Col) EPM-UNE7
10Alvaro Gomez (Col) Nectar de Cundi / Marca-Coldeportes-Pintu Bler6
11Javier Gonzalez (Col) EPM-UNE5
12Oscar Sevilla (Spa) Ind Ant-Idea-Fla-Lot De Medellin4
13Freddy Montaña (Col) Boyaca Orgullo de America3
14Jair Perez (Col) Empresa de Energia de Boyaca Ebsa2
15Jorge Duarte (Col) Formesan-Panachi-Inder Santander1
Meta Volante 1: Alvarado Bomba Terpel Km 58.1
#Ryttarens namn (land) TeamResultat
1Alejandro Ramirez (Col) Ind Ant-Idea-Fla-Lot De Medellin5pts
2Victor Hugo Gonzalez (Col) Nectar de Cundi / Marca-Coldeportes-Pintu Bler3
3Jorge Martinez (Col) EPM-UNE2
4Freddy Gonzalez (Col) Nectar de Cundi / Marca-Coldeportes-Pintu Bler1
Meta Volante 2: Biomax Ibague Km 89, 7 Bonif
#Ryttarens namn (land) TeamResultat
1Victor Hugo Gonzalez (Col) Nectar de Cundi / Marca-Coldeportes-Pintu Bler5pts
2Alejandro Ramirez (Col) Ind Ant-Idea-Fla-Lot De Medellin3
3Julian Rodas (Col) Ind Ant-Idea-Fla-Lot De Medellin2
4Jorge Martinez (Col) EPM-UNE1
Meta Volante 3: Cajamarca Parque Km 134.7
#Ryttarens namn (land) TeamResultat
1Jannier Acevedo (Col) Ind Ant-Idea-Fla-Lot De Medellin5pts
2Mauricio Neisa (Col) Loteria de Boyaca3
3Israel Ochoa (Col) Boyaca Orgullo de America2
4Freddy Montaña (Col) Boyaca Orgullo de America1
Poäng - slut
#Ryttarens namn (land) TeamResultat
1Sergio Luis Henao (Col) Ind Ant-Idea-Fla-Lot De Medellin25pts
2Juan Pablo Suarez (Col) EPM-UNE20
3Jose Rujano (Ven) Loteria de Boyaca16
4Francisco Colorado (Col) EPM-UNE14
5Ivan Parra (Col) GW Shimano-Chec-Edec-Envia12
6Darwin Atapuma (Col) Col es Pasion Café De Colombia 47210
7Alex Cano (Col) Col es Pasion Café De Colombia 4729
8Diego Calderon (Col) Nectar de Cundi / Marca-Coldeportes-Pintu Bler8
9Oscar Sevilla (Spa) Ind Ant-Idea-Fla-Lot De Medellin7
10Freddy Montaña (Col) Boyaca Orgullo de America6
11Javier Gonzalez (Col) EPM-UNE5
12Alvaro Gomez (Col) Nectar de Cundi / Marca-Coldeportes-Pintu Bler4
13Jair Perez (Col) Empresa de Energia de Boyaca Ebsa3
14Rafael Montiel (Col) Ind Ant-Idea-Fla-Lot De Medellin2
15Jorge Duarte (Col) Formesan-Panachi-Inder Santander1
Allmänna klassificeringen
#Ryttarens namn (land) TeamResultat
1Sergio Luis Henao (Col) Ind Ant-Idea-Fla-Lot De Medellin39:48:31
2Francisco Colorado (Col) EPM-UNE00:03:29
3Oscar Sevilla (Spa) Ind Ant-Idea-Fla-Lot De Medellin00:03:31
4Jose Rujano (Ven) Loteria de Boyaca00:03:47
5Darwin Atapuma (Col) Col es Pasion Café De Colombia 47200:04:22
6Juan Pablo Suarez (Col) EPM-UNE00:05:10
7Ivan Parra (Col) GW Shimano-Chec-Edec-Envia00:06:23
8Freddy Montaña (Col) Boyaca Orgullo de America
9Javier Gonzalez (Col) EPM-UNE00:07:32
10Alex Cano (Col) Col es Pasion Café De Colombia 47200:10:28
11Diego Calderon (Col) Nectar de Cundi / Marca-Coldeportes-Pintu Bler00:10:49
12Jair Perez (Col) Empresa de Energia de Boyaca Ebsa00:13:03
13Dalivier Ospina (Col) Col es Pasion Café De Colombia 47200:16:26
14Luis Felipe Laverde (Col) Col es Pasion Café De Colombia 47200:17:30
15John Martinez (Col) Col es Pasion Café De Colombia 47200:23:28
16Libardo Niño (Col) Empresa de Energia de Boyaca Ebsa00:23:36
17Rodolfo Torres (Col) Boyaca Orgullo de America00:24:21
18Jannier Acevedo (Col) Ind Ant-Idea-Fla-Lot De Medellin00:25:23
19Fabio Duarte (Col) Col es Pasion Café De Colombia 47200:25:27
20Jonathan Camargo (Ven) Loteria de Boyaca00:25:42
21Stiber Ortiz (Col) EPM-UNE00:25:49
22Victor Niño (Col) Empresa de Energia de Boyaca Ebsa00:28:56
23Alvaro Gomez (Col) Nectar de Cundi / Marca-Coldeportes-Pintu Bler00:33:46
24Fernando Camargo (Col) Boyaca Orgullo de America00:36:51
25Äldste Herrera (Col) Formesan-Panachi-Inder Santander00:38:05
26Oscar Solis (Bol) Empresa de Energia de Boyaca Ebsa00:41:42
27Edwin Parra (Col) Boyaca Orgullo de America00:42:46
28Jose Alarcon (Ven) Loteria de Boyaca00:43:07
29Mauricio Ortega (Col) EPM-UNE00:46:49
30Edson Calderon (Col) Fuerzas Armadas-Ejercito Nacional00:51:11
31Manuel Medina (Ven) Loteria de Boyaca00:53:48
32Hernan Buenahora (Col) Formesan-Panachi-Inder Santander00:55:41
33Israel Ochoa (Col) Boyaca Orgullo de America01:05:03
34Rafael Montiel (Col) Ind Ant-Idea-Fla-Lot De Medellin01:07:44
35Freddy Gonzalez (Col) Nectar de Cundi / Marca-Coldeportes-Pintu Bler01:12:40
36Jorge Martinez (Col) EPM-UNE01:20:52
37Fabio Montenegro (Col) Nectar de Cundi / Marca-Coldeportes-Pintu Bler01:21:40
38Jorge Duarte (Col) Formesan-Panachi-Inder Santander01:22:08
39Alejandro Ramirez (Col) Ind Ant-Idea-Fla-Lot De Medellin01:26:24
40Fredy Piamonte (Col) EPM-UNE01:34:31
41Remberto Jaramillo (Col) Formesan-Panachi-Inder Santander01:35:37
42Edgar Fonseca (Col) Loteria de Boyaca01:37:34
43Diego Quintero (Col) Nectar de Cundi / Marca-Coldeportes-Pintu Bler01:39:19
44Wilson Cepeda (Col) Empresa de Energia de Boyaca Ebsa01:43:10
45Graciano Fonseca (Col) Loteria de Boyaca01:43:45
46Alejandro Serna (Col) Formesan-Panachi-Inder Santander01:46:06
47Gregorio Ladino (Col) Boyaca Orgullo de America01:48:44
48Michae Rodriguez (Col) Boyaca Orgullo de America01:51:43
49Jaime Castañeda (Col) EPM-UNE01:51:53
50Alvaro Montoya (Col) Super Giros01:52:48
51Mauricio Neisa (Col) Loteria de Boyaca01:56:45
52Victor Hugo Gonzalez (Col) Nectar de Cundi / Marca-Coldeportes-Pintu Bler01:57:56
53Victor Hugo Peña (Col) Col es Pasion Café De Colombia 47202:00:13
54Samuel Cabrera (Col) IMRD Cota-Flejes Bonelo02:01:07
55Julian Atehortua (Col) Ind Ant-Idea-Fla-Lot De Medellin02:01:20
56Robinson Chalapud (Col) Col es Pasion Café De Colombia 47202:01:24
57Jaime Vergara (Col) GW Shimano-Chec-Edec-Envia02:06:00
58Uberlino Mesa (Col) Boyaca Orgullo de America02:11:17
59Willinton Bustamante (Col) Fuerzas Armadas-Ejercito Nacional02:14:03
60Juan Diego Ramirez (Col) Super Giros02:14:04
61Wilson Marentes (Col) Nectar de Cundi / Marca-Coldeportes-Pintu Bler02:14:13
62Jose Castelblanco (Col) Nectar de Cundi / Marca-Coldeportes-Pintu Bler02:15:24
63Leonardo Rodriguez (Col) Fuerzas Armadas-Ejercito Nacional02:15:28
64Julian Rodas (Col) Ind Ant-Idea-Fla-Lot De Medellin02:20:20
65Juan Pablo Villegas (Col) GW Shimano-Chec-Edec-Envia02:22:47
66Geovanni Chacon (Col) GW Shimano-Chec-Edec-Envia02:25:09
67Richard Velandia (Col) Fuerzas Armadas-Ejercito Nacional02:25:58
68Daniel Rincon (Col) Loteria de Boyaca02:27:50
69Julian Lopez (Col) Super Giros02:33:00
70Camilo Gomez (Col) GW Shimano-Chec-Edec-Envia02:35:43
71Aldo Valero (Col) Loteria de Boyaca02:36:14
72Carlos Betancourt (Col) Ind Ant-Idea-Fla-Lot De Medellin02:36:44
73John Freddy Parra (Col) Ind Ant-Idea-Fla-Lot De Medellin02:37:10
74Emiro Matta (Col) Boyaca Orgullo de America02:39:10
75Santiago Ojeda (Col) Empresa de Energia de Boyaca Ebsa02:42:43
76Jairo Perez (Col) Empresa de Energia de Boyaca Ebsa02:42:46
77Marlon Perez (Col) GW Shimano-Chec-Edec-Envia02:43:49
78Mauricio Casas (Col) Boyaca Orgullo de America02:46:34
79Alexander Roa (Col) Nectar de Cundi / Marca-Coldeportes-Pintu Bler02:46:48
80Alvaro Saiz (Col) IMRD Cota-Flejes Bonelo02:51:21
81Giovanni Balsero (Col) Nectar de Cundi / Marca-Coldeportes-Pintu Bler03:01:43
82Jaime Suaza (Col) GW Shimano-Chec-Edec-Envia03:04:36
83Lorenzo Arguello (Col) Formesan-Panachi-Inder Santander03:05:15
84Hebert Gutierrez (Col) Super Giros03:10:19
85Jhon Henao (Col) Super Giros03:13:37
86Juan Alejandro Garcia (Col) GW Shimano-Chec-Edec-Envia03:15:19
87Jesus David Castaño (Col) Fuerzas Armadas-Ejercito Nacional03:15:28
88Alexander Rojas (Col) Formesan-Panachi-Inder Santander03:17:14
89Wilson Zambrano (Col) Formesan-Panachi-Inder Santander03:19:48
90Juan Pablo Forero (Col) Col es Pasion Café De Colombia 47203:25:10
91Deivis Rubio (Col) Fuerzas Armadas-Ejercito Nacional03:48:34
92Wilson Lopez (Col) Fuerzas Armadas-Ejercito Nacional03:57:16
93Yerson Sanchez (Col) IMRD Cota-Flejes Bonelo03:59:58
94Edwin Sandoval (Col) Super Giros04:01:07
95Carlos Alzate (Col) Super Giros04:31:57
Lagklassificering
#Ryttarens namn (land) TeamResultat
1EPM-UNE119: 38: 34
2Indeportes Antioquia-Idea-Fla-Lot De Medellin00:02:25
3Col es Pasion Café De Colombia 47200:04:17
4Boyaca Orgullo De America00:28:51
5Ebsa Empresa De Eneergia De Boyaca00:33:42
6NEC Cundi-Coldep-Pintu Bl00:35:23
7Loteria De Boyaca00:38:21
8Formesan-Panachi-Inder Santander01:48:54
9GW Shimano-Chec-Edeq-Envia02:05:18
10Fuerzas Armadas-Ejercito04:57:21
11Supergiros05:40:29
12Imrd Cota-Flejes Bonelo08:39:30
Poängklassificering
#Ryttarens namn (land) TeamResultat
1Sergio Luis Henao (Col) Ind Ant-Idea-Fla-Lot De Medellin141pts
2Oscar Sevilla (Spa) Ind Ant-Idea-Fla-Lot De Medellin97
3Diego Calderon (Col) Nectar de Cundi / Marca-Coldeportes-Pintu Bler91
4Jose Rujano (Ven) Loteria de Boyaca81
5Francisco Colorado (Col) EPM-UNE70
6Darwin Atapuma (Col) Col es Pasion Café De Colombia 47270
7Juan Pablo Suarez (Col) EPM-UNE66
8Oscar Solis (Bol) Empresa de Energia de Boyaca Ebsa66
9Ivan Parra (Col) GW Shimano-Chec-Edec-Envia61
10Fabio Duarte (Col) Col es Pasion Café De Colombia 47257
11Alex Cano (Col) Col es Pasion Café De Colombia 47255
12Freddy Gonzalez (Col) Nectar de Cundi / Marca-Coldeportes-Pintu Bler52
13Luis Felipe Laverde (Col) Col es Pasion Café De Colombia 47246
14Alvaro Gomez (Col) Nectar de Cundi / Marca-Coldeportes-Pintu Bler44
15Jannier Acevedo (Col) Ind Ant-Idea-Fla-Lot De Medellin37
16Jaime Castañeda (Col) EPM-UNE35
17Javier Gonzalez (Col) EPM-UNE34
18Fernando Camargo (Col) Boyaca Orgullo de America31
19Jose Alarcon (Ven) Loteria de Boyaca30
20Edwin Parra (Col) Boyaca Orgullo de America29
21Edgar Fonseca (Col) Loteria de Boyaca26
22Jairo Perez (Col) Empresa de Energia de Boyaca Ebsa25
23Libardo Niño (Col) Empresa de Energia de Boyaca Ebsa24
24Äldste Herrera (Col) Formesan-Panachi-Inder Santander24
25Victor Hugo Gonzalez (Col) Nectar de Cundi / Marca-Coldeportes-Pintu Bler24
26Dalivier Ospina (Col) Col es Pasion Café De Colombia 47223
27Stiber Ortiz (Col) EPM-UNE21
28Fredy Piamonte (Col) EPM-UNE20
29Wilson Zambrano (Col) Formesan-Panachi-Inder Santander20
30Juan Pablo Forero (Col) Col es Pasion Café De Colombia 47220
31Freddy Montaña (Col) Boyaca Orgullo de America17
32Gregorio Ladino (Col) Boyaca Orgullo de America16
33Samuel Cabrera (Col) IMRD Cota-Flejes Bonelo16
34Marlon Perez (Col) GW Shimano-Chec-Edec-Envia16
35Alejandro Serna (Col) Formesan-Panachi-Inder Santander15
36Wilson Marentes (Col) Nectar de Cundi / Marca-Coldeportes-Pintu Bler15
37Jorge Martinez (Col) EPM-UNE13
38Mauricio Neisa (Col) Loteria de Boyaca13
39Jair Perez (Col) Empresa de Energia de Boyaca Ebsa12
40Fabio Montenegro (Col) Nectar de Cundi / Marca-Coldeportes-Pintu Bler11
41Edson Calderon (Col) Fuerzas Armadas-Ejercito Nacional10
42Emiro Matta (Col) Boyaca Orgullo de America10
43Jaime Vergara (Col) GW Shimano-Chec-Edec-Envia9
44Jorge Duarte (Col) Formesan-Panachi-Inder Santander7
45Julian Atehortua (Col) Ind Ant-Idea-Fla-Lot De Medellin7
46John Martinez (Col) Col es Pasion Café De Colombia 4726
47Alvaro Montoya (Col) Super Giros4
48Juan Diego Ramirez (Col) Super Giros3
49Jonathan Camargo (Ven) Loteria de Boyaca2
50Juan Alejandro Garcia (Col) GW Shimano-Chec-Edec-Envia2
51Alexander Rojas (Col) Formesan-Panachi-Inder Santander2
52Manuel Medina (Ven) Loteria de Boyaca1
53Diego Quintero (Col) Nectar de Cundi / Marca-Coldeportes-Pintu Bler1
Bergsklassificering
#Ryttarens namn (land) TeamResultat
1Oscar Solis (Bol) Empresa de Energia de Boyaca Ebsa61pts
2Fabio Montenegro (Col) Nectar de Cundi / Marca-Coldeportes-Pintu Bler54
3Jaime Vergara (Col) GW Shimano-Chec-Edec-Envia45
4Sergio Luis Henao (Col) Ind Ant-Idea-Fla-Lot De Medellin44
5Jose Rujano (Ven) Loteria de Boyaca36
6Diego Quintero (Col) Nectar de Cundi / Marca-Coldeportes-Pintu Bler35
7Oscar Sevilla (Spa) Ind Ant-Idea-Fla-Lot De Medellin34
8Diego Calderon (Col) Nectar de Cundi / Marca-Coldeportes-Pintu Bler33
9Fernando Camargo (Col) Boyaca Orgullo de America26
10Jaime Castañeda (Col) EPM-UNE24
11Fredy Piamonte (Col) EPM-UNE24
12Alejandro Serna (Col) Formesan-Panachi-Inder Santander24
13Victor Hugo Peña (Col) Col es Pasion Café De Colombia 47223
14Fabio Duarte (Col) Col es Pasion Café De Colombia 47223
15Stiber Ortiz (Col) EPM-UNE21
16Samuel Cabrera (Col) IMRD Cota-Flejes Bonelo21
17Emiro Matta (Col) Boyaca Orgullo de America21
18Jannier Acevedo (Col) Ind Ant-Idea-Fla-Lot De Medellin20
19Alvaro Gomez (Col) Nectar de Cundi / Marca-Coldeportes-Pintu Bler20
20Freddy Montaña (Col) Boyaca Orgullo de America20
21Jose Alarcon (Ven) Loteria de Boyaca20
22Mauricio Casas (Col) Boyaca Orgullo de America20
23Juan Alejandro Garcia (Col) GW Shimano-Chec-Edec-Envia20
24Luis Felipe Laverde (Col) Col es Pasion Café De Colombia 47218
25Mauricio Ortega (Col) EPM-UNE18
26Manuel Medina (Ven) Loteria de Boyaca18
27Gregorio Ladino (Col) Boyaca Orgullo de America17
28Francisco Colorado (Col) EPM-UNE16
29Darwin Atapuma (Col) Col es Pasion Café De Colombia 47216
30Victor Hugo Gonzalez (Col) Nectar de Cundi / Marca-Coldeportes-Pintu Bler16
31Jaime Suaza (Col) GW Shimano-Chec-Edec-Envia15
32Jorge Duarte (Col) Formesan-Panachi-Inder Santander15
33Israel Ochoa (Col) Boyaca Orgullo de America15
34Jonathan Camargo (Ven) Loteria de Boyaca14
35Remberto Jaramillo (Col) Formesan-Panachi-Inder Santander14
36Wilson Marentes (Col) Nectar de Cundi / Marca-Coldeportes-Pintu Bler14
37Marlon Perez (Col) GW Shimano-Chec-Edec-Envia14
38Freddy Gonzalez (Col) Nectar de Cundi / Marca-Coldeportes-Pintu Bler13
39Edwin Parra (Col) Boyaca Orgullo de America13
40Mauricio Neisa (Col) Loteria de Boyaca12
41Javier Gonzalez (Col) EPM-UNE12
42Jair Perez (Col) Empresa de Energia de Boyaca Ebsa12
43Rafael Montiel (Col) Ind Ant-Idea-Fla-Lot De Medellin12
44Ivan Parra (Col) GW Shimano-Chec-Edec-Envia11
45Alex Cano (Col) Col es Pasion Café De Colombia 47211
46Victor Niño (Col) Empresa de Energia de Boyaca Ebsa11
47Hernan Buenahora (Col) Formesan-Panachi-Inder Santander11
48Edwin Sandoval (Col) Super Giros11
49Juan Pablo Suarez (Col) EPM-UNE10
50Jorge Martinez (Col) EPM-UNE10
51Dalivier Ospina (Col) Col es Pasion Café De Colombia 47210
52John Martinez (Col) Col es Pasion Café De Colombia 47210
53Libardo Niño (Col) Empresa de Energia de Boyaca Ebsa10
54Rodolfo Torres (Col) Boyaca Orgullo de America10
55Äldste Herrera (Col) Formesan-Panachi-Inder Santander10
56Edson Calderon (Col) Fuerzas Armadas-Ejercito Nacional10
57Alejandro Ramirez (Col) Ind Ant-Idea-Fla-Lot De Medellin10
58Edgar Fonseca (Col) Loteria de Boyaca10
59Wilson Cepeda (Col) Empresa de Energia de Boyaca Ebsa10
60Graciano Fonseca (Col) Loteria de Boyaca10
61Michae Rodriguez (Col) Boyaca Orgullo de America10
62Alvaro Montoya (Col) Super Giros10
63Julian Atehortua (Col) Ind Ant-Idea-Fla-Lot De Medellin10
64Robinson Chalapud (Col) Col es Pasion Café De Colombia 47210
65Uberlino Mesa (Col) Boyaca Orgullo de America10
66Willinton Bustamante (Col) Fuerzas Armadas-Ejercito Nacional10
67Juan Diego Ramirez (Col) Super Giros10
68Jose Castelblanco (Col) Nectar de Cundi / Marca-Coldeportes-Pintu Bler10
69Leonardo Rodriguez (Col) Fuerzas Armadas-Ejercito Nacional10
70Julian Rodas (Col) Ind Ant-Idea-Fla-Lot De Medellin10
71Juan Pablo Villegas (Col) GW Shimano-Chec-Edec-Envia10
72Geovanni Chacon (Col) GW Shimano-Chec-Edec-Envia10
73Richard Velandia (Col) Fuerzas Armadas-Ejercito Nacional10
74Daniel Rincon (Col) Loteria de Boyaca10
75Julian Lopez (Col) Super Giros10
76Camilo Gomez (Col) GW Shimano-Chec-Edec-Envia10
77Aldo Valero (Col) Loteria de Boyaca10
78Carlos Betancourt (Col) Ind Ant-Idea-Fla-Lot De Medellin10
79John Freddy Parra (Col) Ind Ant-Idea-Fla-Lot De Medellin10
80Santiago Ojeda (Col) Empresa de Energia de Boyaca Ebsa10
81Jairo Perez (Col) Empresa de Energia de Boyaca Ebsa10
82Alexander Roa (Col) Nectar de Cundi / Marca-Coldeportes-Pintu Bler10
83Alvaro Saiz (Col) IMRD Cota-Flejes Bonelo10
84Giovanni Balsero (Col) Nectar de Cundi / Marca-Coldeportes-Pintu Bler10
85Lorenzo Arguello (Col) Formesan-Panachi-Inder Santander10
86Hebert Gutierrez (Col) Super Giros10
87Jhon Henao (Col) Super Giros10
88Jesus David Castaño (Col) Fuerzas Armadas-Ejercito Nacional10
89Alexander Rojas (Col) Formesan-Panachi-Inder Santander10
90Wilson Zambrano (Col) Formesan-Panachi-Inder Santander10
91Juan Pablo Forero (Col) Col es Pasion Café De Colombia 47210
92Deivis Rubio (Col) Fuerzas Armadas-Ejercito Nacional10
93Wilson Lopez (Col) Fuerzas Armadas-Ejercito Nacional10
94Yerson Sanchez (Col) IMRD Cota-Flejes Bonelo10
95Carlos Alzate (Col) Super Giros10
Metas Volantes klassificering
#Ryttarens namn (land) TeamResultat
1Juan Alejandro Garcia (Col) GW Shimano-Chec-Edec-Envia30pts
2Camilo Gomez (Col) GW Shimano-Chec-Edec-Envia16
3Julian Lopez (Col) Super Giros14
4Jaime Suaza (Col) GW Shimano-Chec-Edec-Envia14
5Fredy Piamonte (Col) EPM-UNE11
6Alvaro Gomez (Col) Nectar de Cundi / Marca-Coldeportes-Pintu Bler10
7Carlos Alzate (Col) Super Giros10
8Wilson Zambrano (Col) Formesan-Panachi-Inder Santander10
9Yerson Sanchez (Col) IMRD Cota-Flejes Bonelo9
10Alejandro Ramirez (Col) Ind Ant-Idea-Fla-Lot De Medellin8
11Victor Hugo Gonzalez (Col) Nectar de Cundi / Marca-Coldeportes-Pintu Bler8
12Rodolfo Torres (Col) Boyaca Orgullo de America7
13Israel Ochoa (Col) Boyaca Orgullo de America7
14Manuel Medina (Ven) Loteria de Boyaca7
15Remberto Jaramillo (Col) Formesan-Panachi-Inder Santander6
16Wilson Marentes (Col) Nectar de Cundi / Marca-Coldeportes-Pintu Bler6
17Jose Rujano (Ven) Loteria de Boyaca5
18Jannier Acevedo (Col) Ind Ant-Idea-Fla-Lot De Medellin5
19Äldste Herrera (Col) Formesan-Panachi-Inder Santander5
20Diego Quintero (Col) Nectar de Cundi / Marca-Coldeportes-Pintu Bler5
21Jaime Castañeda (Col) EPM-UNE4
22Mauricio Neisa (Col) Loteria de Boyaca4
23Mauricio Casas (Col) Boyaca Orgullo de America4
24Oscar Sevilla (Spa) Ind Ant-Idea-Fla-Lot De Medellin3
25Diego Calderon (Col) Nectar de Cundi / Marca-Coldeportes-Pintu Bler3
26Hernan Buenahora (Col) Formesan-Panachi-Inder Santander3
27Jorge Martinez (Col) EPM-UNE3
28Darwin Atapuma (Col) Col es Pasion Café De Colombia 4722
29Jonathan Camargo (Ven) Loteria de Boyaca2
30Wilson Cepeda (Col) Empresa de Energia de Boyaca Ebsa2
31Gregorio Ladino (Col) Boyaca Orgullo de America2
32Julian Rodas (Col) Ind Ant-Idea-Fla-Lot De Medellin2
33Juan Pablo Forero (Col) Col es Pasion Café De Colombia 4722
34Fernando Camargo (Col) Boyaca Orgullo de America2
35Ivan Parra (Col) GW Shimano-Chec-Edec-Envia1
36Freddy Montaña (Col) Boyaca Orgullo de America1
37Freddy Gonzalez (Col) Nectar de Cundi / Marca-Coldeportes-Pintu Bler1
38Victor Hugo Peña (Col) Col es Pasion Café De Colombia 4721
39Robinson Chalapud (Col) Col es Pasion Café De Colombia 4721
40Jaime Vergara (Col) GW Shimano-Chec-Edec-Envia1
41Carlos Betancourt (Col) Ind Ant-Idea-Fla-Lot De Medellin1
42Jairo Perez (Col) Empresa de Energia de Boyaca Ebsa1
43Marlon Perez (Col) GW Shimano-Chec-Edec-Envia1
44Alexander Roa (Col) Nectar de Cundi / Marca-Coldeportes-Pintu Bler1
45Jhon Henao (Col) Super Giros1

Redaktionen