Giger och Neff vinner BMC Cup i Graenichen

Giger och Neff vinner BMC Cup i Graenichen
Anonim

Fabian Giger, silvermedalj vid EM i längdskidåkning, vann den fjärde omgången av BMC Racing Cup 2014 i Graenichen. Giger slog ny ledare Mathias Flueckiger och Mathias 'bror, Lukas Flueckiger. Jolanda Neff krossade kvinnofältet och vann HC-kategorin med en stor marginal och framför en stor publik åskådare. Hon återfick också ledningen i den totala ställningen.

Män

Schweizs toppracerare hade nästan tävlingen för sig själva i Graenichen, särskilt eftersom den tvååriga olympiska mästaren Julien Absalon (BMC Racing) från Frankrike hade kraschat och skadat sig själv under träningen på banan på lördagen. Absalon fick sedan genomgå en liten knäoperation på sjukhuset.

Herrernas lopp såg Fabian Giger (Giant Pro XC) slåss i ledargruppen redan från början. Mathias Flueckiger (Stoeckli Pro) hade också flyttat upp till de främre positionerna omedelbart. BMC: s Lukas Flueckiger hade dock haft en dålig start och var tvungen att göra lite jakt.

Efter att ha överträffat Florian Vogel, fick Lukas Flueckiger äntligen upp den ledande duon av Fabian Giger och Mathias Flueckiger, och loppet hade en ny början efter sju av nio varv.

Tidigare hade Mathias Flueckiger försökt undkomma i varv sex, men hans lucka hade inte varit tillräckligt stor. Detta gav Fabian Giger chansen att starta en kontring på den långa asfalterade stigningen i början av det sista varvet.

"Jag gillar den här stigningen, " sa Giger efter att han vunnit loppet. "Jag lyckades få ett litet gap och jag har lärt mig de senaste veckorna att det kommer att bli mycket svårt för mina konkurrenter att stänga ett sådant gap när jag går full kraft." Ganska märkbart har fjärde platsen i VM i Albstadt och silvermedaljen vid EM i St. Wendel ökat hans självkänsla avsevärt.

"Jag är glad. Det är alltid bra att vinna och vinna i Graenichen ännu mer, " sade Giger som kunde fira sin andra seger den här säsongen efter 29, 4 kilometer i 1:28:55, 17 sekunder före Mathias Flueckiger.

Mathias Flueckiger känner sig ännu inte "hundra procent" passform, men han var "glad" över hans prestanda. "Jag är mycket glad över att jag gjorde det riktigt bra trots mitt träningsunderskott. Jag hade redan ganska bra makt och det är en trevlig känsla att kunna kämpa för segern igen", säger bronsmedaljvinnaren 2012, som har tagit över ledningen i den totala ställningen från den tyska BMC-ryttaren Moritz Milatz som var frånvarande på grund av sjukdom.

Förra årets vinnare Lukas Flueckiger levererade också en positiv sammanfattning. "Under de två första varvarna kunde jag inte hålla takten. Därför var jag tvungen att spendera mycket energi för att komma fram. Jag antar att det är anledningen till att jag slutade ta slut, " sa Lukas Flueckiger. Han har varit tvungen att hantera några nedslående resultat nyligen.

Florian Vogel (Scott-Odlo) och Martin Gujan (Orange Monkey) slutförde herrarnas pallplats.

Kvinnor

Jolanda Neff var i en egen liga i Graenichen. Den under 23 schweiziska ryttaren, som leder den övergripande rankingen i världsklassens elitkategori, överklassade sina konkurrenter genom att klocka snabbast varv varje varv. Hon firade sin obestridda seger efter 25, 2 kilometer i en vinnande tid på 1:26:20, en helhet 3:30 före sin polska Liv-Pro-lagkamrat Maja Wloszczowska, som var tredje i europamästerskapen.

Tung i kinden, antydde Neff på U23-loppet i St. Wendel för åtta dagar sedan, när hon sa: "Uppenbarligen var U23-EM-loppet den perfekta förberedelsen. Dagens lopp var riktigt coolt, åskådarna var fantastiska och jag kände mig bra också." Så snart hon var framme övervakade hon bara sin egen takt och uppmärksammade ingenting annat.

Wloszczowska tog sig friheten att ha - med sina egna ord - "en dum krasch" i det första varvet. "Jag gjorde ett tre meter dyk in i buskarna, " sa hon och skrattade över sitt missförstånd efter tävlingen. Från nionde position hade hon snart tagit Neffs efterföljare och började med varv fyra av sex åkte hon ensam i andra position.

Ändå var hon tvungen att vara noga med att hålla Kathrin Stirnemann, en ihärdig förföljare, i avstånd. "Jag hade aldrig trott att jag skulle behöva kämpa så hårt för andra platsen mot Kathrin, " erkände Wloszczowska.

Stirnemann kom på tredje plats, 12 sekunder efter den tidigare världsmästaren, och var ganska nöjd med sin pallplats. Hon hade kunnat släppa sin RC Graenichen sportsklubbkompis och världsbronsmedaljist Esther Suess i det trånga varvet.

Stirnemann sa: "I det första varvet hade jag problem på grund av pollen, mina lungor fungerade inte ordentligt. Men efter en tid blev saker plötsligt bättre och jag började ha kul. Och jag kunde använda mitt hem fördel, för jag känner till alla linjer. Det var fantastiskt att rida framför en sådan publik. Maja var dock för stark för mig. Jag kunde inte attackera henne igen. "

Esther Suess i fjärde och Irina Kalentyevafrom Ryssland i femte rundade de fem bästa på pallen.

Resultat

Elite män
#Ryttarens namn (land) TeamResultat
1Fabian Giger (Swi) Giant Pro XC Team01:28:55
2Mathias Flückiger (Swi) Stöckli Pro Team00:00:18
3Lukas Flückiger (Swi) BMC Mountainbike Racing Team00:00:28
4Florian Vogel (Swi) Scott-Odlo MTB Racing Team00:01:47
5Martin Gujan (Swi) Orange Monkey Pro Team00:02:47
6Reto Indergand (Swi) BMC Mountainbike Racing Team00:02:57
7Frank Beemer (Ned) MPL-Specialized00:03:12
8Marcel Wildhaber (Swi) Scott-Odlo MTB Racing Team00:03:25
9Emil Lindgren (Swe) Giant Pro XC Team00:03:35
10Michiel Van Der Heijden (Ned) Giant Pro XC Team00:04:10
11Kohei Yamamoto (Jpn) Specialized Racing00:04:37
12Marc Stutzmann (Swi) Giant-Swiss-Team00:04:56
13Matthias Stirnemann (Swi) Stöckli Pro Team00:05:07
14Daniel Eymann (Swi) Giant-Swiss-Team00:05:53
15Christan Helmig (Lux) CCI Differdange pb Trisport00:06:37
16Michael Hutter (Swi) Signer Merida RVA00:06:56
17Andreas Moser (Swi) Zaunteam Mittelland00:07:27
18Patrik Gallati (Swi) Fischli Bike Team00:08:10
19Jonas Baumann (Swi) Wheeler - iXS Team00:09:28
20Philipp Hediger (Swi) Fischer - BMC00:09:41
21Matthias Allenspach (Swi) Tower Sports - VC Eschenbach00:10:27
22Florian Thie (Swi) Bergamont Swiss Team00:13:01
23Michael Wildhaber (Swi) Tower Sports - VC Eschenbach00:14:00
24Christophe Geiser (Swi) PROF Raiffeisen CCL00:14:19
25Lucien Besançon (Swi) Wheeler - iXS Team00:15:09
-2lapsHeiko Redecker (Nam)
-2lapsOliver Schär (Swi) Röbis Velo-Shop
-2lapsKirill Kazantsev (Kaz) Landslag Kazakstan
DNFGiancarlo Sax (Swi) BigFriends Racing Team
DNFMichael Wanski (Ger) Team Lombardo Corsa Tyskland
DNFPascal Meyer (Swi) Bergamont Swiss Team
Elitkvinnor
#Ryttarens namn (land) TeamResultat
1Jolanda Neff (Swi) Liv Pro XC Team01:26:20
2Maja Wloszczowska (Pol) Liv Pro XC Team00:03:30
3Kathrin Stirnemann (Swi) Sabine Spitz HAIBIKE Pro Team00:03:43
4Esther Süss (Swi) Wheeler - iXS Team00:05:29
5Irina Kalentyeva (Rus) RusVelo / Möbel Märki00:06:05
6Adelheid Morath (Ger) Sabine Spitz HAIBIKE Pro Team00:06:36
7Corina Gantenbein (Swi) Fischer - BMC00:07:11
8Nina Wrobel (Ger) Merida-Schulte00:07:30
9Linda Indergand (Swi) Strüby-Bixs Team00:08:17
10Lene Byberg (Nor) Bryne ck00:08:55
11Ramona Forchini (Swi) Strüby-Bixs Team00:10:10
12Katrin Leumann (Swi) GHOST Factory Racing00:10:34
13Andrea Waldis (Swi) Colnago Südtirol MTB Team00:12:49
14Hielke Elferink (Ned) WHEELER-iXS-Team00:13:44
15Raiza Henrique Goulão (Bra) Soul Riders00:14:25
16Marine Groccia (Swi) Team Alouettes.ch / CCM00:15:25
17Florens Darbellay (Swi) Club Cycliste du Littoral00:16:01
18Aurélia Perry (Fra)00:16:14
19Britt Van Den Boogert (Ned) SBJ Bike Team00:17:38
20Franziska Ebinger (Swi) Bergamont-Radsport Lafranchi Madiswil00:17:50
-1lapCherie Vale (Rsa)
-1lapCéline Farner (Swi) Bike Team Mellingen
-2lapsRomaine Wenger (Swi) Thömus Racing Team
-2lapsSarah Koba (Swi) ASSOS Werksmannschaft
-2lapsJennifer Kupferschmied (Swi) WHEELER - iXS Team
-2lapsMallory Barth (Swi) jb Felt Team
-2lapsSabrina Baumgartner (Swi) Strüby-BiXS Team
-2lapsFranziska Hagen (Aut) RV Dornbirn
-3lapsKatja Montani (Swi) Greenhillbikers
DNFFranziska Brun (Swi) Strüby-Bixs Team
DNFChrystelle Baumann (Swi) Prof Raiffeisen CCL
DNFFabienne Schaus (Lux) LC Tétange
Yngre män
#Ryttarens namn (land) TeamResultat
1Filippo Colombo (Swi) Velo Club Monte Tamaro - BMC01:09:03
2Robin Gemperle (Swi) Scott-Odlo MTB Racing Team00:00:40
3Lars Koch (Ger) LEXWARE00:00:44
4Johan Jacobs (Swi) arta building / vc steinmaur00:01:08
5Ramon Lauener (Swi) jb Felt Team00:01:11
6Sandro Trevisani (Swi) Dom Cycle Merida00:01:18
7Tobias Neuhaus (Swi) Fischer Junior MTB Team00:01:31
8Dario Thoma (Swi) bskGraf-ROLLMAT-KOBA MTB Team00:01:49
9Mike Hermann (Swi) Giant-Swiss-Team00:02:19
10Arnaud Hertling (Swi) Team VTT BMC Fribourg00:02:35
11Léo L'homme (Swi) Team VTT BMC Fribourg00:03:16
12Niklas Sell (Ger) TuS Obermünstertal00:03:19
13Casey South (Swi) Team GREENHOPE - cykling mot cancer00:03:29
14Timon Rüegg (Swi) Walter Meier Orbea Factory Team00:03:42
15Joël Grab (Swi) GRAB Offroad Cycling Team
16Jeremias Bürgin (Swi) 4cykel / Velo + Sport Rast00:04:01
17Rocco Ferretti (Swi) Velo Club Monte Tamaro - BMC00:04:04
18Edouard Planet (Fra) REMIREMONT VTT00:04:15
19Raphael Krähemann (Swi) Team Gadola Wetzikon00:04:24
20Jean Villermaulaz (Swi) VTT BMC Fribourg00:04:39
21Rémy Dénervaud (Swi) Team VTT BMC Fribourg00:04:55
22Joris Ryf (Swi) Thömus Racing Team00:04:59
23Benjamin Inauen (Swi) Pink Gili Swiss Racingteam00:05:03
24Lionel Fasel (Swi) VC Echallens00:05:15
25Noah Troxler (Swi) Fischer Junior MTB Team00:05:17
26Alexandre Dick (Swi) VTT Balcon du Jura00:05:33
27Caryl Simonet (Swi) Team Giant Neuchâtel / Zeta Cycling Club00:06:06
28Manuel Zobrist (Swi) Fischer - BMC00:06:11
29Claudio Söldi (Swi) bsk Graf Rollmat MTB Team / RV Altenrhein00:06:37
30Lars Reiniger (Ger) SG Rheinfelden00:06:41
31Romain Bard (Swi) Team VTT BMC Fribourg00:06:58
32Luca Langenegger (Swi) Danis Bike Team RMC Appenzell00:07:13
33Robin Juillerat (Swi) Prof Raiffeisen CCL00:07:47
34Jan Eichenberger (Swi) Team GREENHOPE - cykling mot cancer00:07:50
35Gilles Mottiez (Swi) Team Bike'n Joy Giant00:08:16
36Michael Habegger (Swi) Alouette / CCM00:08:55
37Niklas Löffler (Ger) WHEELER-iXS-Team / SC Furtwangen00:08:56
38Julien Mossier (Swi) Velo Club Monte Tamaro - BMC00:08:57
39Patrick Zumstein (Swi) Tower Sports VC Eschenbach00:09:00
40Lukas Düring (Swi) Tower Sports - VC Eschenbach00:09:03
41Simon Scyboz (Swi) Team VTT BMC Fribourg00:09:25
42Stephan Hediger (Swi) Fischer Junior MTB Team00:09:39
43Lukas Kornberger (Ger) VBC Waldshut-Tiengen00:09:44
44Remo Müggler (Swi) bischibikes / kopierpapier.ch / RV Altenrhein00:09:50
45Valentin Kiser (Swi) jb Felt Team00:10:36
46Patrick Käss (Swi) dapp-putz-team.ch00:10:41
47Zachary Ducret (Swi) Vélo klubb Payerne Pro cykler00:11:16
48Mike Woland (Ger) RSV Niederhof00:11:18
49Fabian Bonderer (Swi) Cycling Project Bike4Fun / VBC Landquart00:11:36
50Henry Reiniger (Ger) SG Rheinfelden00:11:59
51Lars Stillhart (Swi) K-Bike / Koba00:12:33
52Remo Franco Schori (Swi) Ski + Velo-CenterRacingTeam / BC Spiez00:13:06
53Daniele Palà (Swi) Velo Club Monte Tamaro - BMC00:14:12
54Maximilian Saier (Ger) LEXWARE TEAM00:14:38
55Konstantin Müldner (Ger) RSV Hochschwarzwald00:14:45
56Cedric Gauch (Swi) Fischer Junior MTB Team00:15:36
57Roger Aeberli (Swi) velo-reichmuth / RRC Amt00:16:21
58Joël Monney (Swi) Stöckli / BSO00:16:58
59Loïc Blanc (Swi) GIANT-Jurassic'bikes-Co Factory00:17:54
-1lapRenato Bucher (Swi) Merida-Biketeam12 / VMC Bürglen
-1lapNico Keller (Swi) RV Arbon
-1lapTimo Läderach (Swi) Sputnik Bikeshop Zweisimmen / RV Ersigen
-1lapGilles Guisolan (Swi) Walter Meier Orbea Factory Team
-1lapSven Olivetti (Swi) FOKUS X-BIONIC TEAM
-1lapKim Gull (Swi) Merida Riders Club / VC Volketswil
DNFAdrian Bernet (Swi) RMV Cham-Hagendorn
DNFNikolas Schmieder (Ger) LEXWARE
DNFNoah Blöchlinger (Swi) bischibikes / kopierpapier.ch
DNFOscar Vairetti (Ita) Velo Club Monte Tamaro - BMC
DNFCla Riet Derungs (Swi) Raiffeisen Bikeshop Studer Raceteam
Junior kvinnor
#Ryttarens namn (land) TeamResultat
1Nicole Koller (Swi) Tower Sports - VC Eschenbach01:00:37
2Sina Frei (Swi) jb Felt Team00:02:04
3Alessandra Keller (Swi) Strüby-Bixs Team00:02:38
4Aline Seitz (Swi) specialiserad racing00:05:02
5Pierina Beeli (Swi) bskGraf-Rollmat-Koba MTB Team00:05:53
6Rebecca Rudolf Von Rohr (Swi) Tropical Solothurn00:07:09
7Kim Riesterer (Ger) LEXWARE Junior Team00:08:02
8Michelle Andres (Swi) jb Felt Team00:08:47
9Joana Schönthal (Swi) Velo-Shop Vonäsch Zollikon / VC Meilen00:09:53
10Marlo Koevoet (Ned) Apex tävlingslag00:10:37
11Sonja Guerrini (Swi) Strüby-Bixs Team00:13:07
12Miriam Oeschger (Ger) RSV Niederhof00:13:42
13Clivia Gobat (Swi) Zimmermann-BMC-Mathieu SA00:15:55
14Lara Brun (Swi) Ski + Velo-CenterRacingTeam / BC Spiez00:16:26
15Zina Barhoumi (Swi) rsc aaretal münsingen00:18:06
-1lapMalika Sansonnens (Swi) Zeta Cycling Club
-1lapFlurina Glaus (Swi) Thömus Racing Team

Redaktionen