Bouhanni vinner Etoile de Bessèges öppnare

Bouhanni vinner Etoile de Bessèges öppnare
Anonim
Bild 1 av 76

Nacer Bouhanni (FDJ-BigMat) vinner etapp 1 Bild 2 av 76

Nacer Bouhanni (FDJ-BigMat) fram strax innan mållinjen Bild 3 av 76

Nacer Bouhanni (FDJ-BigMat) fram strax innan mållinjen Bild 4 av 76

Gänget går mot mållinjen i sprintbild 5 av 76

Gänget går mot mållinjen i sprintbild 6 av 76

Den sista varvet Bild 7 av 76

Bild 8 av 76

JImage 9 of 76

Bild 10 av 76

Anthony Ravard (AG2R la Mondiale) gräver bild 11 av 76

Bild 12 av 76

Bild 13 av 76

Bild 14 av 76

Bild 15 av 76

Fyra varv från slutet avbrottet av Pieter Vanspeybrouck (Topsport Vlaanderen), Tony Hurel (Europcar), Jonathan ThirImage 16 of 76

Johan Lebon (Bretagne - Schuller) Bild 17 av 76

Jaktgruppen Bild 18 av 76

Koen Barbe (Landbouwkrediet) och Steven Van Vooren (Topsport Vlaanderen) byggde upp en ledning på fem minuter Bild 19 av 76

Nacer Bouhanni (FDJ-BigMat) vinner etapp 1 Bild 20 av 76

Nacer Bouhanni (FDJ-BigMat) vinner etapp 1 Bild 21 av 76

Bild 22 av 76

Bild 23 av 76

Bild 24 av 76

Bild 25 av 76

Bild 26 av 76

Bild 27 av 76

Bild 28 av 76

Bild 29 av 76

Bild 30 av 76

Bild 31 av 76

Bild 32 av 76

Bild 33 av 76

Bild 34 av 76

Bild 35 av 76

Nacer Bouhanni (FDJ-BigMat) vinner etapp 1 Bild 36 av 76

Nacer Bouhanni (FDJ-BigMat) vinner etapp 1 Bild 37 av 76

Nacer Bouhanni (FDJ-BigMat) vinner etapp 1 Bild 38 av 76

Koen Barbe (Landbouwkrediet) och Steven Van Vooren (Topsport Vlaanderen) byggde upp en ledning på fem minuter Bild 39 av 76

Koen Barbe (Landbouwkrediet) och Steven Van Vooren (Topsport Vlaanderen) byggde upp en ledning på fem minuter Bild 40 av 76

En liten buffert görs på fältet Bild 41 av 76

FDJ - Big Mat line up Bild 42 av 76

Niko Eeckhout (An Post - Sean Kelly) Bild 43 av 76

Nacer Bouhanni (FDJ - Big Mat) Bild 44 av 76

Pierrick Fedrigo (FDJ - Big Mat) Bild 45 av 76

Bild 46 av 76

Nicolas Vogondy (Cofidis Le CrImage 47 of 76

KImage 48 av 76

Henri Anglade tittar på när lagen presenteras Bild 49 av 76

Laurent Pichon (Bretagne - Schuller) Bild 50 av 76

Jure Kocjan (Team Type 1 - Sanofi) Bild 51 av 76

Benjamin Giraud (Club La Pomme Marseille) Bild 52 av 76

Marcel Kittel (Project 1t4i) slutade på andra sidan Bild 53 av 76

En liten buffert görs på fältet Bild 54 av 76

En liten buffert görs på fältet Bild 55 av 76

Koen Barbe (Landbouwkrediet) och Steven Van Vooren (Topsport Vlaanderen) slipper bild 56 av 76

En liten buffert görs på fältet Bild 57 av 76

Jaget är på, buffrat av starka vindar Bild 58 av 76

Anthony Ravard (AG2R la Mondiale) Bild 59 av 76

Jaktgruppen Bild 60 av 76

Dagens första attack Bild 61 av 76

Dagens första attack Bild 62 av 76

Jean-Christophe Peraud (AG2R la Mondiale) Bild 63 av 76

Bild 64 av 76

Pelotonkörningen mot Bellegarde på etapp 1 i Etoile de Bessèges Bild 65 av 76

Pelotonkörningen mot Bellegarde på etapp 1 i Etoile de Bessèges Bild 66 av 76

Pelotonkuren mot Bellegarde på etapp 1 i Etoile de Bessèges Bild 67 av 76

Nacer Bouhanni (FDJ-BigMat) Bild 68 av 76

Nacer Bouhanni (FDJ-BigMat) tar ledningen totalt Bild 69 av 76

Den europeiska säsongen börjar bra för FDJ-BigMatImage 70 av 76

Nacer Bouhanni (FDJ-BigMat) Bild 71 av 76

Nacer Bouhanni (FDJ-BigMat) lämnar de andra spintersna efter för en imponerande vinst Bild 72 av 76

Nacer Bouhanni (FDJ-BigMat) Bild 73 av 76

Nacer Bouhanni (FDJ-BigMat) tar segern och leder efter etapp 1 Bild 74 av 76

En perfekt start på den europeiska säsongen för Nacer Bouhanni en FDJ-BigMatImage 75 av 76

Nacer Bouhanni (FDJ-BigMat) Bild 76 av 76

Landbouwkrediet flyttar framdelen av pelotonen på etapp 1

Nacer Bouhanni (FDJ-BigMat) strejkade till seger i Bellegarde på Etoile des Bessèges, och slog Marcel Kittel (projekt 1t4i) och Bobbie Traksel (Landbouwkrediet) i en fin finish. Kittel bleknade något efter att ha ledat gäng till linjen.

Den platta första etappen av det franska loppet präglades av starka tvärvindar, som utbröt förödelse på pelotonen under de öppnande kilometerna, med ett antal echelons som bildades under drivkraften av några tidiga angripare. 50 km i var dock ordningen återställd tack vare FDJ-BigMat-teamets ansträngningar, och när takten satte sig ner gick dagens första ämnesavbrott klart.

Koen Barbe (Landbouwkrediet) och Steven Van Vooren (Topsport Vlaanderen) byggde upp en ledning på fem minuter efter att de smidda upp vägen efter 70 km. Upprepade kontringar bakom hade den dubbla effekten av att koppla tillbaka sin fördel och reducera framdel av pelotonen till cirka 80 ryttare när takten rakade upp mot finalen.

10 km hemifrån, en paus med Pieter Vanspeybrouck (Topsport Vlaanderen), Tony Hurel (Europcar), Jonathan Thiré (Auber 93), Anthony Delaplace och Jérôme Coppel (Saur-Sojasun) spökade framifrån, men de lyckades aldrig vinna mer än 15 sekunder över ett gäng som kontrolleras av Project 1t4i och FDJ-BigMat.

De sopades upp innan den slutgiltiga kilometeren, och i slutgiltigt slutgiltigt var det den 21-åriga Bouhanni som fick sin säsong till en perfekt start med en snabbt ansträngning.

Fullständiga resultat

#Ryttarens namn (land) TeamResultat
1Nacer Bouhanni (Fra) FDJ - Big Mat03:30:25
2Marcel Kittel (Ger) Projekt 1t4i
3Bobbie Traksel (Ned) Landbouwkrediet
4Jean-Pierre Drucker (Lux) Accentjobb - Willems Veranda`s
5Kris Boeckmans (Bel) Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
6Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis Le Crédit en Ligne
7Jure Kocjan (Slo) Team Typ 1 - Sanofi
8Yannick Martinez (Fra) Club La Pomme Marseille
9Kevyn Ista (Bel) Accentjobb - Willems Veranda`s
10Anthony Ravard (Fra) AG2R la Mondiale
11Gediminas Bagdonas (Ltu) An Post - Sean Kelly
12Jimmy Engoulvent (Fra) Saur - Sojasun
13Michael Van Staeyen (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
14Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar
15Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
16Anthony Delaplace (Fra) Saur - Sojasun
17Fabien Bacquet (Fra) Big Mat - Auber 93
18Arthur Vichot (Fra) FDJ - Big Mat
19Renaud Dion (Fra) Bretagne - Schuller
20Benjamin Giraud (Fra) Club La Pomme Marseille
21Stefan Van Dijk (Ned) Accentjobb - Willems Veranda`s
22Stijn Devolder (Bel) Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
23Kenneth Vanbilsen (Bel) An Post - Sean Kelly
24Cédric Pineau (Fra) FDJ - Big Mat
25Jelle Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
26Kurt Hovelynck (Bel) Landbouwkrediet
27Björn Leukemans (Bel) Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
28Maxime Le Montagner (Fra) Veranda Rideau U
29Maxime Bouet (Fra) AG2R la Mondiale
30Christophe Riblon (Fra) AG2R la Mondiale
31Gaël Malacarne (Fra) Bretagne - Schuller
32Javier Megias Leal (Spa) Team Typ 1 - Sanofi
33Laurent Pichon (Fra) Bretagne - Schuller
34Egidijus Juodvalkis (Lit) Landbouwkrediet
35Lieuwe Westra (Ned) Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
36Sébastien Chavanel (Fra) Team Europcar
37Jonathan Hivert (Fra) Saur - Sojasun
38Niko Eeckhout (Bel) An Post - Sean Kelly
39Davy Commeyne (Bel) Landbouwkrediet
40Leif Hoste (Bel) Accentjobb - Willems Veranda`s
41Bert De Waele (Bel) Landbouwkrediet
42Alexandre Pichot (Fra) Team Europcar
43Steven Tronet (Fra) Big Mat - Auber 93
44Benoit Drujon (Fra) Big Mat - Auber 93
45Dimitri Le Bouch (Fra) Big Mat - Auber 93
46Fabien Schmidt (Fra) Roubaix Lille Métropole
47Adrien Petit (Fra) Cofidis Le Crédit en Ligne
48Julien El Fares (Fra) Team Typ 1 - Sanofi
49Romain Matheou (Fra) Veranda Rideau U
50Stéphane Poulhies (Fra) Saur - Sojasun
51Arnaud Molmy (Fra) Veranda Rideau U
52Morgan Kneisky (Fra) Roubaix Lille Métropole
53Anthony Geslin (Fra) FDJ - Big Mat
54Gijs Van Hoecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
55Koen Barbe (Bel) Landbouwkrediet
56Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R la Mondiale
57Steve Houanard (Fra) AG2R la Mondiale
58Justin Jules (Fra) Veranda Rideau U
59Marco Mercato (Ita) Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
60Tom Stamsnijder (Ned) Projekt 1t4i
61Rémi Di Gregorio (Fra) Cofidis Le Crédit en Ligne
62Georg Preidler (Aut) Team Typ 1 - Sanofi
63Dirk Bellemakers (Ned) Landbouwkrediet
64Laurens De Vreese (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
65Pieter Ghyllebert (Bel) An Post - Sean Kelly
66Dominique Cornu (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
67Pierrick Fedrigo (Fra) FDJ - Big Mat
68Wim De Vocht (Bel) Accentjobb - Willems Veranda`s
69Ronan Van Zandbeek (Ned) Projekt 1t4i
70Rein Taaramae (Est) Cofidis Le Crédit en Ligne
71Yannick Talabardon (Fra) Saur - Sojasun
72Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Schuller
73David Lelay (Fra) Saur - Sojasun
74Sébastien Minard (Fra) AG2R la Mondiale
75Arnaud Gerard (Fra) FDJ - Big Mat
76Arnaud Coyot (Fra) Saur - Sojasun
77Yohan Cauquil (Fra) Vélo Club La Pomme Marseille
78Denis Flahaut (Fra) Roubaix Lille Métropole
79Simon Geschke (Ger) Projekt 1t4i
80Nicolas Rousseau (Fra) Big Mat - Auber 93
81Bert De Backer (Bel) Projekt 1t4i
82Mathieu Delaroziere (Fra) Vélo Club La Pomme Marseille
83Daniele Colli (Ita) Team Typ 1 - Sanofi
84Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
85Romain Hardy (Fra) Bretagne - Schuller
86Yann Huguet (Fra) Projekt 1t4i
87Bertjan Lindeman (Ned) Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
88Ronan Mc Laughlin (Irl) An Post - Sean Kelly
89Rémi Pauriol (Fra) FDJ - Big Mat
90Jérôme Coppel (Fra) Saur - Sojasun
91Guillaume Faucon (Fra) Big Mat - Auber 93
92Pierre Rolland (Fra) Team Europcar
93Rafaa Chtioui (Tun) Team Europcar
94Andy Cappelle (Bel) Accentjobb - Willems Veranda`s
95Staf Scheirlinckx (Bel) Accentjobb - Willems Veranda`s
96Arnoud Van Groen (Ned) Accentjobb - Willems Veranda`s
97Rémi Cusin (Fra) Team Typ 1 - Sanofi
98Julien Guay (Fra) Roubaix Lille Métropole
99Mathieu Drouilly (Fra) Roubaix Lille Métropole
100Tony Hurel (Fra) Team Europcar
101Barry Markus (Ned) Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
102Johan Lebon (Fra) Bretagne - Schuller
103Frédéric Amorison (Bel) Landbouwkrediet
104Hubert Dupont (Fra) AG2R la Mondiale
105Loïc Desriac (Fra) Roubaix Lille Métropole
106Romain Feillu (Fra) Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
107Davide Malacarne (Ita) Team Europcar
108Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
109Tristan Valentin (Fra) Cofidis Le Crédit en Ligne
110Benoit Vaugrenard (Fra) FDJ - Big Mat
111Gaylord Cumont (Fra) Veranda Rideau U
112Mickaël Olejnik (Pol) Veranda Rideau U
113Julien Antomarchi (Fra) Team Typ 1 - Sanofi
114Matthieu Sprick (Fra) Projekt 1t4i
115Toms Skujins (Lat) Vélo Club La Pomme Marseille
116Jean-Luc Delpech (Fra) Bretagne - Schuller
117Romain Bacon (Fra) Big Mat - Auber 93
118Laszlo Bodrogi (Fra) Team Typ 1 - Sanofi
119Nico Sijmens (Bel) Cofidis Le Crédit en Ligne
120Nicolas Vogondy (Fra) Cofidis Le Crédit en Ligne
121Mark Mcnally (GBr) en post - Sean Kelly
122Kévin Lalouette (Fra) Roubaix Lille Métropole
123Pierre Drancourt (Fra) Roubaix Lille Métropole
124Franck Vermeulen (Fra) Veranda Rideau U
125Aleksejs Saramotins (Lat) Cofidis Le Crédit en Ligne
126Pierre-Luc Perichon (Fra) Vélo Club La Pomme Marseille00:02:29
127Evaldas Siskevicius (Ltu) Vélo Club La Pomme Marseille00:03:12
128Thomas Vaubourzeix (Fra) Vélo Club La Pomme Marseille
129Sean Patrick Downey (Irl) An Post - Sean Kelly
130Mathieu Drujon (Fra) Big Mat - Auber 9300:03:14
131Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R la Mondiale00:03:46
132Freddy Bichot (Fra) Veranda Rideau U00:05:38
133Anthony Charteau (Fra) Team Europcar
134Thierry Hupont (Fra) projekt 1t4i
135Dimitri Champion (Fra) Bretagne - Schuller
136Stijn Ennekens (Bel) An Post - Sean Kelly00:10:09
Sprint 1 - 47, 4 km
#Ryttarens namn (land) TeamResultat
1Bobbie Traksel (Ned) Landbouwkrediet6pts
2Anthony Ravard (Fra) AG2R la Mondiale4
3Adrien Petit (Fra) Cofidis Le Crédit en Ligne2
Sprint 2 - 109, 2 km
#Ryttarens namn (land) TeamResultat
1Jelle Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator6pts
2Koen Barbe (Bel) Landbouwkrediet4
3Björn Leukemans (Bel) Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team2
Sprint 3 - Slutför
#Ryttarens namn (land) TeamResultat
1Nacer Bouhanni (Fra) FDJ - Big Mat25pts
2Marcel Kittel (Ger) Projekt 1t4i20
3Bobbie Traksel (Ned) Landbouwkrediet16
4Jean-Pierre Drucker (Lux) Accentjobb - Willems Veranda`s14
5Kris Boeckmans (Bel) Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team12
6Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis Le Crédit en Ligne10
7Jure Kocjan (Slo) Team Typ 1 - Sanofi9
8Yannick Martinez (Fra) Club La Pomme Marseille8
9Kevyn Ista (Bel) Accentjobb - Willems Veranda`s7
10Anthony Ravard (Fra) AG2R la Mondiale6
11Gediminas Bagdonas (Ltu) An Post - Sean Kelly5
12Jimmy Engoulvent (Fra) Saur - Sojasun4
13Michael Van Staeyen (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator3
14Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar2
15Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator1
Berg 1 - 48, 5 km
#Ryttarens namn (land) TeamResultat
1Bertjan Lindeman (Ned) Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team6pts
2Mickaël Olejnik (Pol) Veranda Rideau U4
3Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis Le Crédit en Ligne2
Bästa unga ryttare
#Ryttarens namn (land) TeamResultat
1Nacer Bouhanni (Fra) FDJ - Big Mat03:30:15
2Adrien Petit (Fra) Cofidis Le Crédit en Ligne00:00:09
3Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator00:00:10
4Anthony Delaplace (Fra) Saur - Sojasun
5Maxime Le Montagner (Fra) Veranda Rideau U
6Egidijus Juodvalkis (Lit) Landbouwkrediet
7Dimitri Le Bouch (Fra) Big Mat - Auber 93
8Fabien Schmidt (Fra) Roubaix Lille Métropole
9Gijs Van Hoecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
10Georg Preidler (Aut) Team Typ 1 - Sanofi
11Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Schuller
12Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
13Bertjan Lindeman (Ned) Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
14Rémi Pauriol (Fra) FDJ - Big Mat
15Rafaa Chtioui (Tun) Team Europcar
16Barry Markus (Ned) Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
17Johan Lebon (Fra) Bretagne - Schuller
18Loïc Desriac (Fra) Roubaix Lille Métropole
19Toms Skujins (Lat) Vélo Club La Pomme Marseille
20Romain Bacon (Fra) Big Mat - Auber 93
21Mark Mcnally (GBr) en post - Sean Kelly
22Thomas Vaubourzeix (Fra) Vélo Club La Pomme Marseille00:03:22
23Sean Patrick Downey (Irl) An Post - Sean Kelly
lag
#Ryttarens namn (land) TeamResultat
1Accentjobb - Willems Veranda`s10:31:15
2FDJ - Big Mat
3Topsport Vlaanderen - Mercator
4Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
5Landbouwkrediet
6Projekt 1t4i
7AG2R la Mondiale
8Cofidis Le Crédit en Ligne
9Teamtyp 1 - Sanofi
10Vélo Club La Pomme Marseille
11En post - Sean Kelly
12Saur - Sojasun
13Team Europcar
14Auber 93
15Bretagne - Schuller
16Veranda Rideau U
17Roubaix Lille Métropole
Allmän klassificering efter etapp 1
#Ryttarens namn (land) TeamResultat
1Nacer Bouhanni (Fra) FDJ - Big Mat03:30:15
2Bobbie Traksel (Ned) Landbouwkrediet00:00:03
3Marcel Kittel (Ger) Projekt 1t4i00:00:04
4Jelle Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator00:00:07
5Anthony Ravard (Fra) AG2R la Mondiale00:00:08
6Koen Barbe (Bel) Landbouwkrediet
7Björn Leukemans (Bel) Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team00:00:09
8Adrien Petit (Fra) Cofidis Le Crédit en Ligne
9Jean-Pierre Drucker (Lux) Accentjobb - Willems Veranda`s00:00:10
10Kris Boeckmans (Bel) Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
11Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis Le Crédit en Ligne
12Jure Kocjan (Slo) Team Typ 1 - Sanofi
13Yannick Martinez (Fra) Club La Pomme Marseille
14Kevyn Ista (Bel) Accentjobb - Willems Veranda`s
15Gediminas Bagdonas (Ltu) An Post - Sean Kelly
16Jimmy Engoulvent (Fra) Saur - Sojasun
17Michael Van Staeyen (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
18Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar
19Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
20Anthony Delaplace (Fra) Saur - Sojasun
21Fabien Bacquet (Fra) Big Mat - Auber 93
22Arthur Vichot (Fra) FDJ - Big Mat
23Renaud Dion (Fra) Bretagne - Schuller
24Benjamin Giraud (Fra) Club La Pomme Marseille
25Stefan Van Dijk (Ned) Accentjobb - Willems Veranda`s
26Stijn Devolder (Bel) Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
27Kenneth Vanbilsen (Bel) An Post - Sean Kelly
28Cédric Pineau (Fra) FDJ - Big Mat
29Kurt Hovelynck (Bel) Landbouwkrediet
30Maxime Le Montagner (Fra) Veranda Rideau U
31Maxime Bouet (Fra) AG2R la Mondiale
32Christophe Riblon (Fra) AG2R la Mondiale
33Gaël Malacarne (Fra) Bretagne - Schuller
34Javier Megias Leal (Spa) Team Typ 1 - Sanofi
35Laurent Pichon (Fra) Bretagne - Schuller
36Egidijus Juodvalkis (Lit) Landbouwkrediet
37Lieuwe Westra (Ned) Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
38Sébastien Chavanel (Fra) Team Europcar
39Jonathan Hivert (Fra) Saur - Sojasun
40Niko Eeckhout (Bel) An Post - Sean Kelly
41Davy Commeyne (Bel) Landbouwkrediet
42Leif Hoste (Bel) Accentjobb - Willems Veranda`s
43Bert De Waele (Bel) Landbouwkrediet
44Alexandre Pichot (Fra) Team Europcar
45Steven Tronet (Fra) Big Mat - Auber 93
46Benoit Drujon (Fra) Big Mat - Auber 93
47Dimitri Le Bouch (Fra) Big Mat - Auber 93
48Fabien Schmidt (Fra) Roubaix Lille Métropole
49Julien El Fares (Fra) Team Typ 1 - Sanofi
50Romain Matheou (Fra) Veranda Rideau U
51Stéphane Poulhies (Fra) Saur - Sojasun
52Arnaud Molmy (Fra) Veranda Rideau U
53Morgan Kneisky (Fra) Roubaix Lille Métropole
54Anthony Geslin (Fra) FDJ - Big Mat
55Gijs Van Hoecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
56Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R la Mondiale
57Steve Houanard (Fra) AG2R la Mondiale
58Justin Jules (Fra) Veranda Rideau U
59Marco Mercato (Ita) Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
60Tom Stamsnijder (Ned) Projekt 1t4i
61Rémi Di Gregorio (Fra) Cofidis Le Crédit en Ligne
62Georg Preidler (Aut) Team Typ 1 - Sanofi
63Dirk Bellemakers (Ned) Landbouwkrediet
64Laurens De Vreese (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
65Pieter Ghyllebert (Bel) An Post - Sean Kelly
66Dominique Cornu (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
67Pierrick Fedrigo (Fra) FDJ - Big Mat
68Wim De Vocht (Bel) Accentjobb - Willems Veranda`s
69Ronan Van Zandbeek (Ned) Projekt 1t4i
70Rein Taaramae (Est) Cofidis Le Crédit en Ligne
71Yannick Talabardon (Fra) Saur - Sojasun
72Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Schuller
73David Lelay (Fra) Saur - Sojasun
74Sébastien Minard (Fra) AG2R la Mondiale
75Arnaud Gerard (Fra) FDJ - Big Mat
76Arnaud Coyot (Fra) Saur - Sojasun
77Yohan Cauquil (Fra) Vélo Club La Pomme Marseille
78Denis Flahaut (Fra) Roubaix Lille Métropole
79Simon Geschke (Ger) Projekt 1t4i
80Nicolas Rousseau (Fra) Big Mat - Auber 93
81Bert De Backer (Bel) Projekt 1t4i
82Mathieu Delaroziere (Fra) Vélo Club La Pomme Marseille
83Daniele Colli (Ita) Team Typ 1 - Sanofi
84Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
85Romain Hardy (Fra) Bretagne - Schuller
86Yann Huguet (Fra) Projekt 1t4i
87Bertjan Lindeman (Ned) Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
88Ronan Mc Laughlin (Irl) An Post - Sean Kelly
89Rémi Pauriol (Fra) FDJ - Big Mat
90Jérôme Coppel (Fra) Saur - Sojasun
91Guillaume Faucon (Fra) Big Mat - Auber 93
92Pierre Rolland (Fra) Team Europcar
93Rafaa Chtioui (Tun) Team Europcar
94Andy Cappelle (Bel) Accentjobb - Willems Veranda`s
95Staf Scheirlinckx (Bel) Accentjobb - Willems Veranda`s
96Arnoud Van Groen (Ned) Accentjobb - Willems Veranda`s
97Rémi Cusin (Fra) Team Typ 1 - Sanofi
98Julien Guay (Fra) Roubaix Lille Métropole
99Mathieu Drouilly (Fra) Roubaix Lille Métropole
100Tony Hurel (Fra) Team Europcar
101Barry Markus (Ned) Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
102Johan Lebon (Fra) Bretagne - Schuller
103Frédéric Amorison (Bel) Landbouwkrediet
104Hubert Dupont (Fra) AG2R la Mondiale
105Loïc Desriac (Fra) Roubaix Lille Métropole
106Romain Feillu (Fra) Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
107Davide Malacarne (Ita) Team Europcar
108Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
109Tristan Valentin (Fra) Cofidis Le Crédit en Ligne
110Benoit Vaugrenard (Fra) FDJ - Big Mat
111Gaylord Cumont (Fra) Veranda Rideau U
112Mickaël Olejnik (Pol) Veranda Rideau U
113Julien Antomarchi (Fra) Team Typ 1 - Sanofi
114Matthieu Sprick (Fra) Projekt 1t4i
115Toms Skujins (Lat) Vélo Club La Pomme Marseille
116Jean-Luc Delpech (Fra) Bretagne - Schuller
117Romain Bacon (Fra) Big Mat - Auber 93
118Laszlo Bodrogi (Fra) Team Typ 1 - Sanofi
119Nico Sijmens (Bel) Cofidis Le Crédit en Ligne
120Nicolas Vogondy (Fra) Cofidis Le Crédit en Ligne
121Mark Mcnally (GBr) en post - Sean Kelly
122Kévin Lalouette (Fra) Roubaix Lille Métropole
123Pierre Drancourt (Fra) Roubaix Lille Métropole
124Franck Vermeulen (Fra) Veranda Rideau U
125Aleksejs Saramotins (Lat) Cofidis Le Crédit en Ligne
126Pierre-Luc Perichon (Fra) Vélo Club La Pomme Marseille00:02:39
127Evaldas Siskevicius (Ltu) Vélo Club La Pomme Marseille00:03:22
128Thomas Vaubourzeix (Fra) Vélo Club La Pomme Marseille
129Sean Patrick Downey (Irl) An Post - Sean Kelly
130Mathieu Drujon (Fra) Big Mat - Auber 9300:03:24
131Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R la Mondiale00:03:56
132Freddy Bichot (Fra) Veranda Rideau U00:05:48
133Anthony Charteau (Fra) Team Europcar
134Thierry Hupont (Fra) projekt 1t4i
135Dimitri Champion (Fra) Bretagne - Schuller
136Stijn Ennekens (Bel) An Post - Sean Kelly00:10:19
Poängklassificering
#Ryttarens namn (land) TeamResultat
1Nacer Bouhanni (Fra) FDJ - Big Mat25pts
2Bobbie Traksel (Ned) Landbouwkrediet22
3Marcel Kittel (Ger) Projekt 1t4i20
4Jean-Pierre Drucker (Lux) Accentjobb - Willems Veranda`s14
5Kris Boeckmans (Bel) Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team12
6Anthony Ravard (Fra) AG2R la Mondiale10
7Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis Le Crédit en Ligne10
8Jure Kocjan (Slo) Team Typ 1 - Sanofi9
9Yannick Martinez (Fra) Club La Pomme Marseille8
10Kevyn Ista (Bel) Accentjobb - Willems Veranda`s7
11Jelle Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator6
12Gediminas Bagdonas (Ltu) An Post - Sean Kelly5
13Koen Barbe (Bel) Landbouwkrediet4
14Jimmy Engoulvent (Fra) Saur - Sojasun4
15Michael Van Staeyen (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator3
16Adrien Petit (Fra) Cofidis Le Crédit en Ligne2
17Björn Leukemans (Bel) Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team2
18Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar2
19Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator1
Bergsklassificering
#Ryttarens namn (land) TeamResultat
1Bertjan Lindeman (Ned) Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team6pts
2Mickaël Olejnik (Pol) Veranda Rideau U4
3Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis Le Crédit en Ligne2
Bästa klass för ung ryttare
#Ryttarens namn (land) TeamResultat
1Nacer Bouhanni (Fra) FDJ - Big Mat03:30:15
2Adrien Petit (Fra) Cofidis Le Crédit en Ligne00:00:09
3Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator00:00:10
4Anthony Delaplace (Fra) Saur - Sojasun
5Maxime Le Montagner (Fra) Veranda Rideau U
6Egidijus Juodvalkis (Lit) Landbouwkrediet
7Dimitri Le Bouch (Fra) Big Mat - Auber 93
8Fabien Schmidt (Fra) Roubaix Lille Métropole
9Gijs Van Hoecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
10Georg Preidler (Aut) Team Typ 1 - Sanofi
11Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Schuller
12Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
13Bertjan Lindeman (Ned) Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
14Rémi Pauriol (Fra) FDJ - Big Mat
15Rafaa Chtioui (Tun) Team Europcar
16Barry Markus (Ned) Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
17Johan Lebon (Fra) Bretagne - Schuller
18Loïc Desriac (Fra) Roubaix Lille Métropole
19Toms Skujins (Lat) Vélo Club La Pomme Marseille
20Romain Bacon (Fra) Big Mat - Auber 93
21Mark Mcnally (GBr) en post - Sean Kelly
22Thomas Vaubourzeix (Fra) Vélo Club La Pomme Marseille00:03:22
23Sean Patrick Downey (Irl) An Post - Sean Kelly
Lagklassificering
#Ryttarens namn (land) TeamResultat
1Accentjobb - Willems Veranda`s10:31:15
2FDJ - Big Mat
3Topsport Vlaanderen - Mercator
4Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
5Landbouwkrediet
6Projekt 1t4i
7AG2R la Mondiale
8Cofidis Le Crédit en Ligne
9Teamtyp 1 - Sanofi
10Vélo Club La Pomme Marseille
11En post - Sean Kelly
12Saur - Sojasun
13Team Europcar
14Auber 93
15Bretagne - Schuller
16Veranda Rideau U
17Roubaix Lille Métropole

Redaktionen